W piątkowy wieczór na rozpoczęcie 7. kolejki PKO BP Ekstraklasy Górnik Zabrze podejmował u siebie Jagiellonię Białystok. Rywalizacja drużyn ze środka tabeli była 40. starciem tych zespołów w historii i zakończyła się remisem 1:1. Wpierw bramkę „do szatni” w ostatnich sekundach pierwszej połowy zdobył Jesús Imaz, zaś w 90. minucie na trafienie hiszpańskiego napastnika odpowiedział Erik Janża.

I połowa

Po pierwszym gwizdku sędziego Daniela Stefańskiego na stadionie im. Ernesta Pohla w Zabrzu jako pierwsi starania od środka boiska rozpoczęli miejscowi. Pierwszy kwadrans gry należał do „Trójkolorowych”, którzy zdecydowanie dłużej utrzymywali się przy piłce (80%), aczkolwiek ich starania nie miały odzwierciedlenia w ilości sytuacji podbramkowych. Za to w 21. minucie na groźniejszy atak zdecydowali się przyjezdni. Bartosz Bida (Jagiellonia Białystok) wbiegł z futbolówką w pole karne, jednak będąc w sytuacji sam na sam z Kevinem Brollem (Górnik Zabrze), oddał słaby strzał trafiający prosto w nogę bramkarza z Zabrza. W kolejnych minutach to miejscowi szukali luk w obronie „Jagi”. Blisko końca drugiego kwadransa Piotr Krawczyk (Górnik Zabrze) przechytrzył rywala i oddał strzał, ale asystent sędziego zasygnalizował spalonego. Nie minęła minuta, a już przy piłce był Paweł Olkowski (Górnik Zabrze), który centrował z prawego skrzydła. Jego uderzenie z kolei pewnie obronił Zlatan Alomerović (Jagiellonia Białystok). Później z minuty na minutę sytuacja na murawie robiła się coraz bardziej niemrawa. Nikt by nie przypuszczał, że w tej połowie spotkania jeszcze coś się wydarzy. A jednak. W ostatnich sekundach doliczonego czasu gry przyjezdnym udało się otworzyć wynik spotkania. Bramkę „do szatni” zdobył Jesús Imaz (Jagiellonia Białystok), który po otrzymaniu futbolówki od Bartosza Bidy (Jagiellonia Białystok), wpadł z nią w pole karne i ograł zabrzańskiego bramkarza. Tym samym do przerwy białostoczanie prowadzili z Górnikiem 1:0.

II połowa

Po przerwie obydwa zespoły powróciły na murawę w niezmienionych składach i od środka boiska rozpoczęli goście. Po pięciu minutach dość spokojnej gry Jesús Imaz (Jagiellonia Białystok) oddał celny strzał zza pola karnego, ale wprost w Kevina Brolla (Górnik Zabrze). W tej partii spotkania zdecydowaną kontrolę na zabrzańskiej murawie przejęła przyjezdna „Jaga”. W 66. minucie Jesús Imaz (Jagiellonia Białystok) był bliski podwojenia swojego strzeleckiego wyniku. Poczęstowano go bowiem doskonałym podaniem w pole karne, jednak hiszpański napastnik oddał wówczas strzał prosto w bramkarza Górnika. Białostoczanie mieli problem z obroną w tej połowie. Wpierw kontuzji doznał Mateusz Skrzypczak (Jagiellonia Białystok), który nie był w stanie kontynuować meczu, a po kilku minutach murawę po doznanym urazie opuścił Michał Pazdan (Jagiellonia Białystok). Trener „Jagi” Maciej Stolarczyk musiał zmodyfikować nową linię obrony. Na dziesięć minut przed końcem spotkania Górnik próbował atakować. W 80. minucie Norbert Wojtuszek (Górnik Zabrze) oddał niecelny strzał z okolic 20. metra. Futbolówka przeleciała tuż obok słupka. Na dwie minuty przed końcem podstawowego czasu gry ponownie Norbert Wojtuszek (Górnik Zabrze) próbował zmienić wynik spotkania. Tym razem uderzał z bliskiej odległości, jednak bez problemów obronił to Zlatan Alomerović (Jagiellonia Białystok). Ostatkiem sił w 90. minucie piłkarze Górnika zdołali wyrównać. Bramkę zdobył Erik Janża (Górnik Zabrze), oddając celny strzał z 18. metrów kapitalnym wolejem. W doliczonych 8. minutach gry przez arbitra z Bydgoszczy żadna z drużyn nie przechyliła już szali na swoją stronę. Tym samym rzutem na taśmę Górnik Zabrze zremisował z Jagiellonią 1:1.

PKO BP Ekstraklasa, 7. kolejka (26.08.2022r.)

Górnik Zabrze vs Jagiellonia Białystok 1:1 (0:1)

Bramki: 45+3. Jesús Imaz (JAG), 90. Janża (GOR)

Żółte kartki: 4. Janicki (GOR), 51. Paluszek (GOR),  54. Jesús Imaz (JAG), 63. Nastić (JAG), 65. Tiru (JAG), 65. Cholewiak (GOR),  90+2. Pacheco (GOR)

Górnik Zabrze: Broll – Paluszek, Janicki, Jensen – Olkowski, Dadok (75. Kubica), Mvondo (84. Kolanko), Cholewiak (84. Kamber), Janża (C) – Włodarczyk (59. Pacheco), Krawczyk (75. Wojtuszek). Trener: Bartosch Gaul

Jagiellonia Białystok: Alomerović – Tiru, Skrzypczak (62. Puerto), Pazdan (72. Łaski) – Přikryl, Romanczuk (C), Nené, Nastić – Jesús Imaz – Gual, Bida (59. Cernych). Trener: Maciej Stolarczyk

Sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz)