Foto: pzps.pl

Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej przedstawiła wstępne zasady kwalifikacji olipmpijskich. do turniejów w 2028 roku. Doszło tam do kilku istotnych zmian. 

We wtorek FIVB podała kalendarz na lata 2025-2028. Potwierdziły się tym samym doniesienia o rozgrywaniu Mistrzostw Świata co dwa lata, a nie co cztery jak było do tej pory. Rywalizacja o tytuł najlepszej drużyny globu odbędzie się w 2025 i 2027 roku.

Zmiany te spowodowały pewne przesunięcia w kalendarzu. Od tej pory mistrzostwa kontynentów rozgrywane będą w lata parzyste.

FIVB zmieniło także zasady kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles.

Pierwsze drużyny pewne udziału na Igrzyskach poznamy już w 2026 roku, kiedy to bilet do Los Angeles wywalczą najlepsze ekipy na mistrzostwach kontynentów (Europa, Ameryka Południowa, Ameryka Północna, Azja, Afryka). Grono to uzupełni gospodarz turnieju, trzy najlepsze drużyny Mistrzostw Świata w 2027 roku, które nie wywalczyły kwalifikacji oraz trzy najlepsze ekipy w rankingu FIVB, bez przepustki do USA.

Zmiana polega w głównej mierze na tym, że nie będzie oddzielnych turniejów kwalifikacyjnych, czy Pucharu Świata. FIVB zależy, by zwiększyć wagę turniejów mistrzowskich.

Polacy wciąż nie mają zapewnionych miejsc na najbliższe Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Patrząc jednak na formę naszych siatkarzy i siatkarek wydaje się być to jednak jedynie kwestią czasu. Jak narazie obowiązuje stary system kwalfikacji, a więc trzy jesienne turnieje z których awans uzyskają po dwie drużyny. Grono uczestników igrzysk uzupełni pięć drużyn z rankingu FIVB i co oczywiste gospodarz turnieju.

Siatkarze swój turniej kwalifikacyjny zagrają w Chinach w dniach 30 września – 8 października. Rywalami biało-czerwonych będą Argentyna, Belgia, Bułgaria, Kanada, Chiny, Meksyk i Holandia.

Podopieczne Stefano Lavariniego o bilet do Paryża powalczą w Łodzi w dniach 16-24 września. Rywalki Polek to reprezentacje USA, Tajlandii, Korei Południowej, Słowenii, Włoch, Niemiec oraz Kolumbii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!