W tym roku nie mieliśmy ani piłkarza ani piłkarki w top dziesięć najlepszych na świecie. Robert Lewandowski zajął dwunaste miejsce, a Ewa Pajor osiemnaste.

Dobiegła końca gala wręczenia Złotej Piłki w paryskim Théâtre du Châtelet. Wiemy już, że nagrodę główną zgarnął, tak jak było to przewidziane zresztą przez większość osób) -Lionel Messi. Dla Argentyńczyka, który zdobył ze swoją reprezentacją Mistrzostwo Świata była to ósma Złota Piłka w karierze odebrana wprost z rąk Davida Beckhama. Na podium mieliśmy też Erlinga Haalanda oraz Kyliana Mbappe.

Robert Lewandowskim w tegorocznym zestawieniu znalazł się na dwunastej lokacie. Polak w ubiegłym sezonie wygrał Mistrzostwo Hiszpanii z FC Barceloną, a do tego dołożył koronę króla strzelców La Ligi z dwudziestoma trzema golami. Łącznie w sezonie 2022/2023 zdobył trzydzieści trzy bramki. Do tej pory najlepszą pozycją polskiego napastnika oraz jednocześnie patrząc historycznie na osiągnięcia polskich piłkarzy w tym jest plebiscycie jest miejsce drugie z 2021 r. zdobyte właśnie przez ”Lewego”.

Wśród kobiet tryumfowała Aitana Bonmati. Ewa Pajor była osiemnasta. Jej zasługi z poprzedniego sezonu były nie byle jakie. Polska piłkarka bowiem została królową strzelczyń w Lidze Mistrzów, a także zdobyła wraz z Wolfsburgiem Puchar i wicemistrzostwo Niemiec. O tym, że Polka znalazła się dość daleko w zestawieniu zdecydował przede wszystkim fakt braku występu na Mistrzostwach Świata kobiet, w których polska reprezentacja nie brała udziału.