źródło: AS Roma X

Dla niektórych naszych rodaków ostatnie kolejki Ligi Europy i Ligi Konferencji Europy były czasem pożegnań z europejskimi pucharami. Z kolei nie brakowało także i takich, którzy po ostatnich gwizdkach sędziego w swoich meczach mieli powody do radości a szczególnie Nicola Zalewski i Michał Skóraś. Poniżej raport jak wyglądały ich poczynania.

West Ham pokonuje Freiburg. Cały mecz Łukasza Fabiańskiego.

„Młoty” już w poprzedniej kolejce zapewnili sobie awans z pierwszego miejsca w grupie. Rywal w ostatniej kolejce, SC Freiburg do następnej fazy rozgrywek awansowało z drugiego miejsca, tak więc starcie między tymi dwoma drużynami było tylko formalnością. W tej sytuacji lepiej poradziła sobie drużyna z Londynu, zwyciężając 2:0 po golach Mohammeda Kudusa i Edsona Alvareza. Łukasz Fabiański rozegrał cały mecz.

Liga Europy – 6. kolejka
West Ham – SC Freiburg
Kudus 42′ , Alvarez 26′

Remis Aston Villi w Mostarze. Grał Matty Cash

W „polskiej” grupie Aston Villa zapewniła sobie awans z pierwszego miejsca w poprzedniej kolejce, pokonując Legię Warszawa. Dzisiejsze starcie ze Zrnjiskim Mostarem nie miało żadnego znaczenia dla układu tabeli, ponieważ Bośniacy również nie mieli szans, by wskoczyć choćby na trzecią pozycję. Ostatecznie w meczu padł wynik 1:1. dla „The Villans” trafił Nicolo Zaniolo a dla gospodarzy Matija Malekinusić. Matty Cash spędził na boisku 68. minut. Został zmieniony przez Caluma Chambersa.

Liga Konferencji Europy – 6. kolejka
Zrinjski Mostar – Aston Villa
Malekinusić 87′ – Zaniolo 61′

AS Roma z drugim miejscem w grupie. Dwie asysty Nicoli Zalewskiego

Rzymianie, chcąc zając pierwsze miejsce w grupie musieli pokonać niegrający o nic Sheriff Tiraspol i liczyć na porażkę Slavii Praga w meczu z Servette. Podopieczni Jose Mourinho zrealizowali swoje zadanie, wygrywając 3:0. Ogromny wkład do tego zwycięstwa miał Nicola Zalewski najpierw asystując przy golu Romelu Lukaku a później przy bramce Andrei Belottiego. W samej końcówce wynik meczu ustalił Niccolo Pisilli. Zalewski boisko opuścił w 86. minucie a zastąpił go Mattia Mannini. Ostatecznie drużyna Zalewskieo zajęła drugie miejsce, ponieważ Prażanie pokonali zespół ze Szwajacarii 4:0.

Liga Europy- 6. kolejka
AS Roma – Sheriff Tiraspol 3:0 (2:0)
Lukaku 11′, Belotti 32′ , Mannini 90+3′

Łatwa przeprawa Sportingu. Minuty Szymona Włodarczyka

W drugiej „polskiej’ grupie, tym razem w rozgrywkach Ligi Europy. Sporting Lizbona pokonał 3:0 rywala Rakowa Częstochowa w walce o trzecie miejsce grupie Sturm Graz. W 39. minucie trafił Viktor Gyokeres a po zmianie stron dublet zaliczył Goncalo Inacio. Szymon Włodarczyk zameldował się na boisku w 82. minucie. Zastąpił Manprita Sarkarię. Byłego zawodnika Legii Warszawa zobaczymy na wiosnę w europejskich pucharach, ponieważ Sturm Graz wygrał batalię o trzecie miejsce z Rakowem, korzystniejszym bilansem bramkowym.

Sporting Lizbona – Sturm Graz 3:0 (1:0)
Gyokeres 39′, Inacio 60′, 70′

Club Brugge wygrywa swoją grupę. Grał Michał Skóraś

Drużyna z Belgii nie bez problemów, ale poradziła sobie z norweskime Bodo/ Glimt i dzięki temu wygrała swoją grupę. Wynik meczu w 26. minucie otworzył Anotnio Nusa. Po zmianie stron w 56. minucie wyrównał Amahl Pellegrino. Goście tylko sto dwadzieścia sekund cieszyli się z wyrównania. Na 2:1 trafił Igor Thiago a w końcówce wynik meczu ustalił Brandon Mechele. po dograniu Michała Skórasia. Polak zmienił w 61. minucie strzelca bramki Nusę.

Club Brugge – Bodo/ Glimt 3:1 (1:0)
Nusa 26′, Thiago 58′, Mechele 89′ – Pellegrino 56′

Aris przegrywa ze Spartą Praga. Cały mecz Karola Struskiego. Grał Mariusz Stępiński.

Drużyna z Cypru nie grała już o nic w meczu ze Spartą Praga, która chcąc awansować od fazy play- off, nie mogła sobie pozwolić na stratę punktów. Losy spotkania zostały rozstrzygnięte już w pierwszy 45. minutach. W 4. minucie wynik otworzył Jan Kuchta, a potem dwoma golami popisał się Veljko Birmancević. Honorowe trafienie dla gospodarzy zaliczył w 84. minucie Leo Bengtsson. Karol Struski znalazł się w wyjściowej jedenastce, a boisko opuścił wraz z ostatnim gwizdkiem sędziego. Mariusz Stępiński pojawił się na boisku na pięć minut przed końcem regulaminowego czasu gry zmieniając Aleksandra Kokorina.

Aris Limassol – Sparta Praga 1:3 (0:3)
Bengtsson 82′ – Kuchta 4′, Birmancević 11′, 45+1′

AEK Ateny żegna się z pucharami. Grał Damian Szymański

Mistrzowie Grecji nie sprostali coraz lepiej radzącemu sobie Ajaksowi Amsterdam, przegrywając 1:3. Tym samym to drużyna ze stolicy Holandii zagra na wiosnę w 1/16 finału Ligi Europy. Kibiców gospodarzy już w 5. minucie uradował Chuba Akpom, ale już 6. minut poźniej Levi Garcia wyrównał stan meczu. W 20. minucie Kenneth Taylor dał ponowne prowadzenie gospodarzom, a w 56. minucie strzelanie w tym meczu zamknął ten, który je rozpoczął, czyli Chuba Akpom. W barwach drużyny z Aten od pierwszej minuty wystąpił Damian Szymański.Plac gry opuścił w 89. minucie, kiedy to został zastąpiony przez Milada Mohammadiego.

Ajax Amsterdam – AEK Ateny 3:1 (2:1)
Ch. Akpom 5′, 56′, Taylor 20′- Garcia 11′

PAOK Saloniki wysoko wygrywa z HJK Helsinki. Tomasz Kędziora w wyjściowej jedenastce drużyny z Grecji.

Losy tych dwóch drużyn były już ustalono przed rozpoczęciem pojedynku. PAOKowi nic nie było już w stanie odebrać pierwszego miejsca w grupie. Z kolei Finowie byli już pogodzeni z zajęciem ostatniego miejsca. Mecz lepiej zaczęli goście. W 5. minucie gola zdobył Bojan Radulović.  W 37. minucie na 1:1 trafił Magomed Ozdoev. Dwie minuty po rozpoczęciu drugiej połowy bramkę strzelił Ionnis Konstantelias a pięć minut później samobójcze trafienie zaliczył Joona Toivio. Na pięć minut przed końcem regulaminowych 90. na 4:1 podwyższył Thomas Murg, ale ostatni bramkowy akcent należał do drużyny z Helsinek. Rzut karny na bramkę zamienił Perparim Hetemaj. Tomasz Kędziora zagrał od pierwszej minuty, a boisko opuścił w minucie 71. kiedy to zastąpił go Vieirinha.

Liga Konferencji Europy- 6. kolejka
PAOK Saloniki – HJK Helsinki 4:2 (1:1)
Ozdoev 37′, Konstantelias 47, Toivio 53 (sam.), Murg 85′- Hetemaj 90+2 (r.k)

Fenerbahce wygrywa swoją grupę. Cały mecz Sebastiana Szymańskiego.

Turcy do ostatniej kolejki musieli bić się o awans z aż trzema zespołami. Ich zadaniem było ogranie niewalczącego już o nic Spartaka Trnavę. Ta sztuka udała im się z przytupem, gdyż pokonali Słowaków aż 4:0. W 36. minucie bramkę strzelił Ferdi Kadioglu. W 48. minucie samobójczego gola zdobył Dominik Takac. W minucie 59. a następnie 61. dubelt zaliczył Edin Dzeko. Sebastian Szymański zagrał całe spotkanie.

Fenerbahce Stambuł – Spartak Trnava 4:0 (1:0)