fot: worldgrandprix.2016.fivb.com

Reprezentacja Czech to kolejne rywalki Polek w fazie grupowej Mistrzostw Europy. Chociaż dzisiaj są typowym europejskim średniakiem, to na swoim koncie mają jeden spory sukces.

Era po Czechosłowacji

Dawna Czechosłowacja była utytułowaną kadrą, jednak po rozpadzie tego kraju na mundialu w 1994 i Euro w 1995 Czeszki nie wyszły ze swoich grup. Pierwszym i jak do tej pory jedynym medalem na wielkiej imprezie był ten zdobyty na Mistrzostwach Europy w 1997 roku. Były to czasy, gdy mecze siatkarskie sety rozgrywane były nie do 25 a 15 punktów. Czeszki wygrały w grupie z Rumunkami, Włoszkami i Niemkami a przegrały z Chorwatkami i Ukrainkami. Ostatecznie wyszły z drugiego miejsca. W półfinale zostały rozgromione przez Rosjanki. Rozgromione i to dosłownie, ponieważ sety przegrały 15-4, 15-2 i 15-1. W meczu o brązowy Czeszki ograły 3:0 Bułgarki. Potem nadeszły już słabsze czasy. W XXI wieku najlepszym wynikiem Czeszek było 8 miejsce na Euro w 2011 roku.

Mecze bezpośrednie

Czeszki to częsty sparingpartner Biało-Czerwonych. W XXI wieku o stawkę Polki grały z Czeszkami 7 razy, z czego 4 właśnie na Euro.

W 2003 roku Polki ograły Czeszki 3:1. Rywalki Polek zajęły ostatecznie 6 miejsce w grupie, natomiast Polki zwyciężyły cały turniej. Na Euro 2007 sytuacja się powtórzyła. Tamte mistrzostwa rozgrywane były jednak w formacie 16, a nie 12 drużyn a Czeszki zajęły drugą lokatę w grupie. W drugiej rundzie grupę Polek i Czeszek połączono z grupą D. Biało-Czerwone wygrały wszystkie starcia, natomiast Czeszki dostały 0:3 od Holenderek i Serbek oraz 1:3 od gospodyń turnieju, czyli Belgijek.

Podczas Euro 2011 Polki ponownie spotkały się w grupie z Czeszkami. Tym razem Biało-Czerwone ograły je 3:0. Nasze sąsiadki wyszły jednak z grupy z drugiego miejsca, a w fazie play-off pokonały 3:1 Francuski. W ćwierćfinale trafiły na Niemki i tu zakończyła się ich przygoda z Mistrzostwami Europy. W 2013 roku drogi Polek i Czeszek znów się skrzyżowały. Panie ponownie spotkały się w fazie grupowej. Tym razem lepsze okazały się nasze sąsiadki, które wygrały 3:2. Grupę wygrała Serbia, Czeszki były drugie a Polki trzecie. W play-offach nasze sąsiadki przegrały 2:3 z Chorwatkami a Biało-Czerwone dostały 0:3 od Włoszek.

W 2016 i 2017 roku reprezentacja Czech mierzyła się z Polkami w ramach World Grand Prix drugiej dywizji. W starciach tych dwukrotnie triumfowały Biało-Czerwone. Czeszki zrewanżowały się Polkom, ogrywając je 2:3 w eliminacjach do Mistrzostw Świata 2018.

Najgroźniejsze w kadrze

Veronika Trnkova to 25-letnia środkowa bloku reprezentacji Czech. Na co dzień występuje w krajowej lidze. Rok starsza od niej Michaela Mlejnkova to kolejny mocny punkt kadry. Warto zwrócić również uwagę na 20-letnią Gabrielę Orvosovą. Zawodniczka czeskiego Ołomuńca mimo młodego wieku ma już spore reprezentacyjne doświadczenie. Dodatkowo posiada świetne warunki do gry w siatkówkę, ponieważ mierzy 191 centymetrów.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!