W ostatniej kolejce PKO BP Ekstraklasy Raków Częstochowa podejmował u siebie Lechię Gdańsk, walcząc przy tym „korespondencyjnie” z Pogonią Szczecin o fotel wicelidera. Ostatecznie piłkarze spod Jasnej Góry zdołali przypilnować srebrnego medalu, pokonując czwartą ekipę zestawienia 3:0.

Tegoroczni zdobywcy Pucharu Polski zrewanżowali się Biało-Zielonym za grudniową porażkę (1:3) i tym samym po raz drugi z rzędu utrzymali pozycję wicemistrza. Brąz zdobyli „Portowcy”, którzy w ostatniej kolejce sezonu zremisowali ze spadkowiczami ze wsi polskiego wytwórcy kostki brukowej 2:2. Z kolei od tygodnia wiemy już, że mistrzostwo Polski zdobył Lech Poznań oraz że Lechia Gdańsk kończy sezon na czwartym miejscu, zapewniając sobie grę w Lidze Konferencji Europy.

I połowa

Punktualnie o 17:30 zabrzmiał pierwszy gwizdek sędziego Damiana Sylwestrzaka na Miejskim Stadionie Piłkarskim „Raków” w Częstochowie i od środka boiska rozpoczęli przyjezdni. Jednak pierwsze minuty zdecydowanie należały do napierających piłkarzy Rakowa. Tym samym już w 10. minucie piłkarze spod Jasnej Góry otworzyli wynik spotkania. Pewnym strzałem swoją 19. bramkę w tym sezonie zdobył Ivi López (Raków Częstochowa), a asystował mu Mateusz Wdowiak (Raków Częstochowa). Zaledwie dwie minuty później ponownie hiszpański napastnik Ivi López (Raków Częstochowa) wprowadził piłkę do bramki gości, podwajając wynik spotkania. Była to już piąta bramka w tym sezonie zdobyta przez tego zawodnika lewą nogą. W 33. minucie nieciekawą sytuacje Biało-Zielonych starał się poprawić Marco Terrazzino (Lechia Gdańsk), oddając mocny strzał sprzed pola karnego. Instynktownie futbolówkę odbił bramkarz miejscowych Vladan Kovačević (Raków Częstochowa). Z kolei w 41. minucie bramkarz przyjezdnych Michał Buchalik (Lechia Gdańsk) wybił piłkę poza bramkę po strzale Patryka Kuna (Raków Częstochowa). Ostatecznie zawodnicy schodzili na przerwę z wynikiem ustalonym w 12. minucie (2:0).

II połowa

Po przerwie zarówno miejscowi, jak i przyjezdni wyszli na drugą odsłonę ze zmianami w składach i od środka boiska rozpoczęli gospodarze. W 56. minucie Biało-Zieloni byli bliscy zdobycia gola kontaktowego. Po dośrodkowaniu Kacpra Sezonienko (Lechia Gdańsk) Łukasz Zwoliński (Lechia Gdańsk) minimalnie minął się z piłką, chcąc skierować ją głową do bramki. Jednak w 67. minucie to Raków po raz kolejny strzelił gola. Trzecią bramkę dla częstochowian zdobył łotewski napastnik Vladislavs Gutkovskis (Raków Częstochowa), uderzając sprzed 16. metra. W 78. minucie
Michał Buchalik
(Lechia Gdańsk) obronił strzał Ivi Lopeza (Raków Częstochowa), a na dobitkę Vladislavsa Gutkovskisa (Raków Częstochowa) nie pozwolili obrońcy. Jeszcze w 90. minucie podopieczni Marka Papszuna starali się podwyższyć prowadzenie z rzutu wolnego z okolic 30. metrów, jednak Vladislavs Gutkovskis (Raków Częstochowa), nie zdołał skierować już piłki do siatki. Ostatecznie piłkarze Rakowa Częstochowa wygrali z Lechią Gdańsk 3:0 i zachowali pozycję wicelidera.

PKO BP Ekstraklasa, 34. kolejka (21.05.2022r.)

Raków Częstochowa vs Lechia Gdańsk 3:0 (2:0)

Bramki: 10. Lopez (RCZ) 12. Lopez (RCZ), 67. Gutkovskis (RCZ)

Żółte kartki: 36. Conrado (LGD), 38. Tudor (RAK),  61. Biegański (LGD),  84. Koperski (LGD), 89. Maloča (LGD)

Raków Częstochowa: Kovačević – Arsenić (62. Długosz), Petrášek (C), Rundić – Papanikolaou (85. Sapała), Lederman (80. Gwilia), Kun, Tudor – López, Musiolik (46. Gutkovskis), Wdowiak (80. Gagnidze). Trener: Marek Papszun

Lechia Gdańsk: Buchalik – Tobers, Conrado, Ceesay, Maloča – Gajos, Kałuziński (73. Koperski), Kryeziu (46. J. Biegański) – Terrazzino (61. Clemens) – Durmus (46. Sezonienko), Zwoliński (61. Paixao). Trener: Tomasz Kaczmarek

Sędzia: Damian Sylwestrzak (Wrocław)