Reprezentacja Norwegii zwycięstwem rozpoczęła Mistrzostwa Europy. Podopieczne Martina Sjögrena pokonały Irlandię Północną 4:1, obejmując tym samym prowadzenie w grupie A.

Zgodnie z przewidywaniami już pierwsze minuty tego starcia obfitowały w bramkowe sytuacje faworyzowanych piłkarek ze Skandynawii. Mimo dwóch niewykorzystanych dogodnych szans, już w 10. minucie Norweżki objęły prowadzenie. Guro Reiten podała z prawej strony do Julie Blakstad, a ta zapewniła swojej ekipie pierwsze trafienie na EURO 2022, płaskim strzałem wykańczając szybki atak. Trzy minuty później było już 2:0. Tym razem po stracie „Zielono-Białej Armii” na własnej połowie, piłkę w siatce po przytomnej asyście Ady Hegerberg umieściła Frida Leonhardsen Maanum.

Dwa gole w niespełna kwadrans spowodowały, że kibice spodziewali się istnego pogromu, lecz faworytki miały nieco problemów ze skutecznością. Pomogły im rywalki. Po drugim kwadransie gry sędzia Lina Lehtovaara podyktowała bowiem rzut karny dla Norwegii. Takich szans nie zwykła marnować Caroline Graham Hansen. Piłkarka Barcelony wykorzystała „jedenastkę”, powiększając prowadzenie zawodniczek ze Skandynawii.

Kiedy wydawało się, że Norweżki po zmianie stron pójdą za ciosem, to one otrzymały cios od swoich przeciwniczek. Po dośrodkowaniu z prawej strony Rachel Furness, piłkę głową z pięciu metrów do siatki skierowała 37-letnia obrończyni Julie Nelson. Był to pierwszy w historii gol kobiecej reprezentacji Irlandii Północnej na wielkim turnieju. Piłkarki z Wysp miały na początku drugiej połowy chwilę swojej radości, lecz nie potrafiły pójść za ciosem. Dość powiedzieć, że uderzenie doświadczonej stoperki północnoirlandzkiego Crusaders było jednym z zaledwie dwóch celnych uderzeń najniżej notowanej reprezentacji całego EURO 2022.

Strzałów Norweżki miały natomiast co niemiara. Co więcej, ponad połowa z nich zmierzała w bramkę, lecz  w tym, że nie wpadały do siatki duża zasługa Jacqueline Burns. Bramkarka szwedzkiego BK Häcken wybroniła sześć z dziesięciu celnych uderzeń rywalek. Ostatnią piłkarką i przy tym jedyną, która zdołała pokonać bramkarkę Irlandek z północy w drugiej połowie okazała się Guro Reiten. Pomocniczka Chelsea popisała się golem bezpośrednio z rzutu wolnego z 17 metrów. Zawodniczki ze Skandynawii ostatecznie wygrały więc 4:1 na oczach 9 154 kibiców zgromadzonych na stadionie w Southampton, co dało im po pierwszej kolejce fotel lidera.

Druga seria gier w grupie A będzie decydująca dla końcowego układu tabeli. 11 lipca mające obecnie 3 punkty Angielki zmierzą się z Norweżkami, a Austria podejmie Irlandię Północną.