W czwartkowy wieczór w ramach rewanżowego meczu I rundy eliminacji Ligi Konferencji Europy Lechia Gdańsk przy ponad 30. stopniowym skwarze na stadionie w Skopju pokonała macedońską Akademiję Pandev 2:1. Tym samym Biało-Zieloni ostatecznie wygrywają dwumecz 6:2 i po raz pierwszy w swej historii awansują do drugiej rundy w europejskich pucharach.

Przypomnijmy, że tydzień temu w Gdańsku w pierwszym spotkaniu I rundy eliminacyjnej LKE, mimo dramaturgii zdarzeń na trybunach i skandalicznego zachowania pseudokibiców, podopieczni Tomasza Kaczmarka wysoko zwyciężyli północnomacedoński klub 4:1. Sprawą bijatyki z 7 lipca w Gdańsku zajmuje się już Komisja Kontroli, Etyki i Dyscypliny UEFA, rozpatrując znamiona art. 55 „UEFA Disciplinary Regulations”. Natomiast Lechia Gdańsk wygrywając cały dwumecz 6:2, awansuje do II rundy Ligi Konferencji Europy i 21 lipca zagra z austriackim Rapidem w Wiedniu.

I połowa

Pierwszy gwizdek arbitra Daniele Chiffi na stadionie im. Petara Milosevskiego w Skopje zabrzmiał punktualnie o godz. 17:00 i od środka boiska, przy upalnej temperaturze (31 stopni Celsjusza), piłkę rozgrywać zaczęła Lechia. W pierwszym kwadransie podobnie jak przed tygodniem gdańszczanie popełniali sporo błędów w defensywie. W 13. minucie bramkarz przyjezdnych – Dušan Kuciak (Lechia Gdańsk) dwukrotnie interweniował, ratując swój zespół przed utratą bramki. Wpierw odbił piłkę po strzale Dimitra Mitrovskiego (Akademija Pandev), a po chwili po dobitce Kristijana Velinovskiego (Akademija Pandev). W 17. minucie ponownie gospodarze byli bliscy strzelenia gola. Po rzucie rożnym miejscowych tym razem ofensywny piłkarz Biało-Zielonych wyręczył swoich defensorów. Gdyby Kacper Sezonienko (Lechia Gdańsk) nie wybił piłki po strzale Dimitra Mitrovskiego (Akademija Pandev), podopieczni Gjorgja Stojchev’a wyszliby na prowadzenie. Mimo początkowych problemów to jednak gdańszczanie w 37. minucie zdołali strzelić pierwszą bramkę w tym spotkaniu. Gola z okolic 25. metrów zdobył doskonałym uderzeniem Maciej Gajos (Lechia Gdańsk), posyłając piłkę do siatki przy lewym słupku. Jeszcze w doliczonym czasie pierwszej połowy piłkarze z Gdańska mieli szanse na podwyższenie wyniku. Kiedy Kacper Sezonienko (Lechia Gdańsk) blokowany przez rywali nie opanował piłki w polu karnym, z odsieczą natychmiast pojawił się David Stec (Lechia Gdańsk). Ostatecznie austriacki obrońca oddał mocny, ale niecelny strzał. Do przerwy Lechia Gdańsk prowadziła w Skopju 1:0 z Akademiją Pandev, a więc mając cztery gole przewagi w dwumeczu (5:1).

II połowa

Po przerwie obydwa zespoły powróciły na murawę w niezmienionych składach i od środka boiska rozpoczęli gospodarze. Już w 48. minucie zespół z Gdańska mógł prowadzić 2:0. Łukasz Zwoliński (Lechia Gdańsk) brawurowo zdołał zdobyć piłkę na połowie rywala, jednak przegrał pojedynek sam na sam z 20-letnim bramkarzem miejscowych – Marko Alchevskim (Akademija Pandev). W 59. minucie gospodarze sprytnie przejęli piłkę w szesnastce gości, kiedy golkiper gdańszczan posyłał ją do Jakuba Kałuzińskiego (Lechia Gdańsk). Wówczas Ousman Marong (Akademija Pandev) szybko posłał futbolówkę do niepilnowanego Dimitra Mitrovskiego (Akademija Pandev), a ten precyzyjnym uderzeniem pokonał Dušana Kuciaka (Lechia Gdańsk) i wyrównał wynik spotkania. Po zdobytej przez gospodarzy bramce szkoleniowiec Biało-Zielonych Tomasz Kaczmarek szybko przeprowadził pięć zmian w składzie. Zmiany te najwyraźniej dopomogły zespołowi z Gdańska wyjść w 82. minucie znów na prowadzenie. Gola strzelił wchodzący w 78. minucie za İlkay’a Durmusa (Lechia Gdańsk) 30-letni Rafał Pietrzak (Lechia Gdańsk), zaraz po akcji rezerwowych gdańskiego zespołu. Wpierw bowiem Christian Clemens (Lechia Gdańsk) zagrał do Flavio Paixao (Lechia Gdańsk), a dopiero ten wypatrzył dobrze ustawionego obrońcę, który tylko dostawił nogę i usadowił piłkę w siatce. Po doliczonych pięciu minutach przez głównego arbitra z Włoch Lechia Gdańsk zakończyła wyjazdowe spotkanie, zwyciężając 2:1 Akademiję Pandev i historycznie awansując do II rundy eliminacji Ligi Konferencji Europy.

Liga Konferencji Europy, I runda eliminacyjna, rewanż (14.07.2022r.)

Akademija Pandev vs Lechia Gdańsk 1:2 (0:1)

Bramki: 37. Gajos (LGD), 59. Mitrovski (AKP), 82. Pietrzak (LGD)

Żółte kartki: 35. Donov (AKP), 52. Durmus (LGD), 90+3. Mitrovski (AKP)

Akademija Pandev: Acevski – Iliev, Joković (75. Krstevski), Dimov (C) – Ivanovski, Donov (60. Trajkov), Tomovski (60. Gjorgievski), Sarkoski (60. Terziev)– Velinovski (76. Pandev), Mitrovski, Ousman. Trener: Gjorgje Stojchev

Lechia Gdańsk: Kuciak – Stec, Tobers, Maloca (C), Conrado – Gajos (64. Clemens), Kałuziński (81. Biegański), Kubicki – Sezonienko (63. Diabate), Zwoliński (63. Paixao), Durmus (78.Pietrzak). Trener: Tomasz Kaczmarek

Sędzia: Daniele Chiffi (Włochy)