Jedna z polskich siatkarek może już cieszyć się z awansu do finału o mistrzostwo Włoch. Druga natomiast musi jeszcze o to zawalczyć w trzecim meczu. Kolejne dwie przegrywały mecze o awans do Pucharu Challenge czy o miejsce w Serie A. Tak właśnie wyglądała końcówka kwietnia na włoskich parkietach w wykonaniu polskich reprezentantek.

Zespół Joanny Wołosz Prosecco Doc Imoco Conegliano w półfinale pokonał Igor Gorgonzola Novara 3:0. Polska rozgrywająca zdobyła jeden punkt w ataku. W rewanżowym starciu znów to siatkarki Imoco Conegliano były lepsze. Tym razem jednak oddały one jednego seta swoim rywalkom, ale i tak zwyciężyły 3:1. Wołosz świetnie rozgrywała piłki swoim koleżanką przy okazji sama notując punkty: trzy w ataku, jeden w bloku oraz jeden na zagrywce. Dzięki temu otrzymała statuetkę MVP. Prosecco Doc Imoco Conegliano po raz piąty zagra o Mistrzostwo Włoch.

Półfinał (1 z 2):

Prosecco Doc Imoco Conegliano – Igor Gorgonzola Novara 3:0 (25:16, 25:22, 26:24)

• Joanna Wołosz: 1 punkt (1 atak)

Półfinał (2 z 2):

Igor Gorgonzola Novara – Prosseco Doc Imoco Conegliano 1:3 (21:25, 18:25, 25:20, 23:25)

• Joanna Wołosz: 5 punktów (3 ataki, 1 blok, 1 as serwisowy)

Gorzej sytuacja wygląda w przypadku Magdaleny Stysiak. Jej Vero Voley Milano przegrało pierwszy mecz półfinałowy z Savino Del Bene Scandicci 1:3. Atakująca wchodziła na parkiet tylko jako zmienniczka kończąc dwa ataki, co dawało 50% skuteczność. W drugim spotkaniu półfinałowym (rewanżowym) Voley Milano zwyciężyło 3:1 i doprowadziło do remisu. Większy udział w tym, w porównaniu do poprzedniego półfinału miała Stysiak, która zdobyła jedenaście oczek (od trzeciego seta grała w pierwszej szóstce). O awansie do finału zdecyduje trzeci mecz pomiędzy tymi drużynami.

Savino Del Bene Scandicci – Vero Voley Milano 3:1 (21:25, 25:12, 25:13, 25:23)

• Magdalena Stysiak: 2 punkty (2/4 w ataku)

Vero Volley Milano – Savino Del Bene Scandicci 3:1 (25:22, 23:25, 25:22, 25:21)

• Magdalena Stysiak: 11 punktów (10/21 w ataku, 1 blok)

W Pucharze Challenge odpadła Martyna Grajber-Nowakowska z Wash4green Pinerolo. W obu spotkaniach jej zespół przegrał 0:3. Najpierw z Trasportipesanti Casalmaggiore, a później z Volley Bergami 1991. Polska przyjmująca nie popisała się, bo zdobyła zaledwie trzy punkty w pierwszym spotkaniu, a w drugim dwa na czternaście okazji w ataku. Słabo też działało jej przyjęcie (kolejno 40% i 30%).

Puchar Challenge:

Trasportipesanti Casalmaggiore – Wash4green Pinerolo 3:0 (25:18, 25:23, 25:19)

• Martyna Grajber-Nowakowska: 3 punkty (3/10 w ataku)

Volley Bergamo 1991 – Wash4gren Pinerolo 3:0 (25:20, 25:19, 25:17)

• Martyna Grajber-Nowakowska: 2 punkty (2/14 w ataku)

W meczu o miejsca w Serie A porażkę odnotowała też ekipa Olivii Różański – Reale Mutua Fenera Chieri przeciwko Il Bisonte Firenze. Wszystkie sety bezproblemowo padły łupem przeciwniczek. Różański starała się pomóc swojemu zespołowi wchodząc na zmiany, a później grając już na stałe na boisku. Jej niezła skuteczność w ataku i 58% dokładnego przyjęcia nie zmieniło obrazu gry na tyle, żeby chociaż jeden set trafił na konto Reale Mutua Fenera Chieri.

Serie A1 kobiety: mecz o miejsce:

Reale Mutua Fenera Chieri – Il Bisonte Firenze 0:3 (19:25, 18:25, 19:25)

• Olivia Różański: 4 punkty (4/7 w ataku).