Niewiadoma

W tegorocznej edycji Tour de France Femmes dobiegł końca ostatni etap, który był indywidualną jazdą na czas. Polska kolarka, Katarzyna Niewiadoma, zaprezentowała świetną formę zajmując dziewiąte miejsce na tym etapie. Jednak najważniejszym osiągnięciem dla niej było powtórzenie sprzed roku trzeciego miejsca w klasyfikacji generalnej całego wyścigu.

Ostatni etap to blisko 23-kilometrowa trasa w Pau, charakteryzująca się głównie płaskim profilem. Zawodniczki miały do pokonania podjazd pod Bosdarros (1,4 km; 7,4%), a meta usytuowana była na lekkim wzniesieniu.

Początek etapu należał do Grace Brown z FDJ – SUEZ, która jako pierwsza przełamała barierę 30 minut, uzyskując czas 29:55. Jednak szybko została wyprzedzona przez Marlen Reusser z Team SD Worx, która była o 40 sekund lepsza. Reusser utrzymała prowadzenie do samego końca i zdobyła zwycięstwo na tym etapie. Drugie miejsce zajęła Demi Vollering z Team SD Worx, która tym samym zwyciężyła w całym wyścigu.

Katarzyna Niewiadoma, reprezentująca Canyon//SRAM Racing, również spisała się znakomicie. Na połowie trasy była szósta, tracąc nieco ponad pół minuty do liderki. Jednak najważniejsze dla niej było utrzymanie przewagi nad Lotte Kopecky z Team SD Worx i Annemiek van Vleuten z Movistar w klasyfikacji generalnej. Kopecky miała sekundę przewagi nad Niewiadomą, a van Vleuten traciła pół minuty, co pozwalało Polce na pewne drugie miejsce w klasyfikacji generalnej.

Ostatecznie, Marlen Reusser wygrała ósmy etap, a drugie miejsce zajęła Demi Vollering. Katarzyna Niewiadoma była dziewiąta, tracąc do zwyciężczyni 1:23. Niestety, ten rezultat nie wystarczył do utrzymania drugiego miejsca w klasyfikacji generalnej, ponieważ bardzo dobrze pojechała drugą część trasy Lotte Kopecky, która minimalnie wyprzedziła Polkę. Mimo to, Niewiadoma mogła cieszyć się z koszulki dla zwyciężczyni klasyfikacji górskiej.

Podsumowując, Katarzyna Niewiadoma zaprezentowała się znakomicie podczas całego wyścigu, zdobywając trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej oraz triumfując w klasyfikacji górskiej. To duży sukces dla polskiej kolarki i powód do dumy dla całej polskiej ekipy kolarskiej.