Pierwsze w historii TAURON Ligi derby Podkarpacia nie dostarczyły wielu emocji. Mające olbrzymią przewagę w każdym elemencie gry PGE Rysice wygrały w trzech setach z ITA TOOLS Stalą w Mielcu w ramach 10. kolejki rozgrywek.

Początek spotkania był wyrównany, lecz mający kłopoty w przyjęciu mielczanki dość szybko straciły dystans. Różnica na korzyść PGE Rysic nie była duża, gdyż nieźle w ataku spisywały się Emilia Mucha i Weronika Gierszewska. W każdej chwili mogło dojść do wyrównania. W środkowej fazie po skutecznych atakach środkiem Anny Obiały wciąż więcej do powiedzenia miały rzeszowianki (12:14). Jednak przy zagrywkach środkowej przyjezdnych ich zapas powiększył się do 4-ech punktów (13:17). Mielczanki ponownie wracały do walki i po ataku z przechodzącej Katarzyny Brydy znów było tylko 2 punkty różnicy (19:21). To było jednak wszystko jeśli chodzi o zdobycze punktowe gospodyń w pierwszym secie. Kolejno atakujące zawodniczki Stali zostały pilnowane blokiem i dokładnie w taki sam sposób – po zablokowaniu Brydy – set został rozstrzygnięty na korzyść rzeszowianek (19:25).

Drugą partię atakiem z lewej flanki rozpoczęła Bryda i wyrównaną grę mielczanki zawdzięczały doświadczonej przyjmującej, która również rozwiązania wielu kolejnych akcji brała na swoje barki. Po ataku Gierszewskiej z użyciem bloku 2 punkty zaliczki miała Stal (10:8). Choć chwilowo miejscowe straciły koncepcję i oddały na moment prowadzenie (11:12), na nowo odrodził się ich atak. Ofensywne zagranie z drugiej linii Sonii Kubackiej wyprowadziło Stal na trzypunktowe prowadzenie (16:13), które utrzymywało się do chwili wzmocnienia bloku przez PGE Rysice. Cztery punkty z rzędu rzeszowianek przechyliły seta na ich korzyść (19:20). Finisz drugiego seta podobny był do końcówki pierwszego. Wyróżniającą się zawodniczką tego okresu była środkowa rzeszowianek Weronika Centka, zaś seta zamknął atak za końcową linię Poli Nowackiej (21:25).

W trzecim secie dość szybko na linii zagrywki pojawiła się Katarzyna Wenerska, a wciąż cierpiące na pozytywne przyjęcie gospodynie często oddawały piłkę na drugą stronę, nadziewając się na kontry. Pierwszą fazę 6-cioma punktami wygrały przyjezdne (2:8). Sytuacja nie zmieniła się w kolejnym okresie, a rzeszowianki sukcesywnie powiększały przewagę maszerując pewnie po derbowe zwycięstwo. Derby Podkarpacia miała zaszczyt zakończyć atakiem z lewego skrzydła Weronika Szlagowska (14:25)