Mistrz kraju ŁKS Commerceecon Łódź stracił punkt w Mielcu, wygrywając z IIA TOOLS Stalą w pojedynku 18. serii TAURON Ligi. Mielecka ekipa postawiła faworytkom z Łodzi wysokie wymagania, ulegając dopiero po tie-breaku.

Renoma mistrza kraju sparaliżowała w pierwszych piłkach mielczanki. Wobec tego Valentinie Diouf, Aleksandrze Dudek oraz Klaudii Alagierskiej punkty przychodziły łatwo i ŁKS rozpoczął od prowadzenia 6:0. Przełamanie mielczanek – po atakach Weroniki Gierszewskiej i Emilii Muchy – nastąpiło zbyt późno i kilkupunktowy dystans praktycznie nie drgał. Druga część seta również nie zmieniła oblicza gry. Przyjezdne kontrolowały wydarzenia na parkiecie opierając swoją ofensywną siłę o skrzydła w postaci Diouf i Dudek, natomiast mielczanki miały problem z precyzją ataków i set bez historii zakończył się 9-punktowym rozrzutem (16:25).

Od trzech punktów z rzędu dla gości zaczęła się rywalizacja w drugiej partii. Jednak na as Pauliny Zaborowskiej niebawem tym samym odpowiedziała Sylwia Kucharska, a po spudłowanym ataku Dudek na tablicy wyników pojawił się już remis (5:5). Kolejne akcje miejscowych dodawały im skrzydeł – skutecznie zaatakowała Gierszewska oraz dwukrotnie Sonia Kubacka i gospodynie dzierżyły trzypunktowe prowadzenie (9:6). Gdy Kucharska przepchnęła na siatce Julitę Piasecką, łódzka przyjmująca za chwilę trafiła antenkę, a Katarzyna Bryda skutecznie zaatakowała z przechodzącej Stal podwyższyła zaliczkę do 6-ciu punktów (13:7). Teraz mielczanki kontrolowały grę, pozwalając na coś więcej jedynie Diouf. Na jej ataki długo wystarczały argumenty miejscowych w osobach Gierszewskiej i Muchy. Szczególnie uderzenia atakującej z Mielca przyprawiały o zawrót głowy trenera gości Alessandro Chiappiniego. Beniaminek konsekwentnie szedł po wyrównanie w tym meczu, czego dokonał po ataku z piłki przechodzącej Muchy (25:19).

Początek trzeciej odsłony zaznaczył się mało zdecydowanymi atakami z obu stron, lecz uderzenie po przekątnej Dudek dało prowadzenie ŁKS-owi (3:5). Błyskawiczna interwencja Mateusza Grabdy spowodowała, że set powrotnie się wyrównał (5:5). Środkowa faza nie była łaskawa dla mielczanek, które od stanu 10:10 atakami Diouf, asem serwisowym Zaborowskiej oraz spudłowanym atakiem a za nim zagraniem ze środka Alagierskiej-Szczepaniak straciły 5 punktów z rzędu (10:15). Zdobytej przewagi łodzianek pilnowała atakami z lewego skrzydła Dudek (13:19). Podniesieniem na duchu mielczanek zajęła się Kucharska, mając świetne wyczucie w bloku i ataku z piłki sytuacyjnej, niwelującej straty do dwóch punktów (18:20). Kontra Piaseckiej uspokoiła nerwowość w poczynaniach ełkaesianek (20:24), ale te o seta musiały walczyć do samego końca. Przy serwisach Muchy i maksymalnie utrudnionym przyjęciu przyjezdne miały trudności z rozstrzygnięciem seta, ostatecznie czyniąc to po zablokowaniu w kontrze Gierszewskiej (23:25).

Atakująca z Mielca rewanżowała się za nieudane zagranie w kolejnym secie. Było ona ostoją ofensywnej gry gospodyń. Szybko w sukurs koleżance z zespołu przyszła Mucha oraz w grze na siatce Kubacka, dzięki czemu w połowie seta miejscowe przy 5-punktowym prowadzeniu mogły tryskać optymizmem (14:9). Dużo spokoju w grze podkarpackiej ekipy dawała wprowadzona na parkiet debiutantka z Serbii Jovana Janković oraz libero Karolina Pancewicz. Morale łodzianek podnosiła na lewym skrzydle Dudek, więc walka w czwartym secie nabierała rumieńców (16:14). To jednak gospodynie były stroną wciąż dyktującą warunki w tym secie. Po błędzie przekroczenia linii 3 metra Diouf Stal miała cztery punkty zapasu (20:16). Łodzianki nie potrafiły już znaleźć recepty na gospodynie, które świetnie spisywały się w bloku. Przedłużenie spotkania do decydującego seta zapewniła atakiem po prostej Janković (25:20).

Tie-breaka z wysokiego „c” rozpoczęły ełkaesianki, korzystając przede wszystkim z trudnej zagrywki Dudek, która wyniosła gości na 4-punktową zaliczkę (1:5). Udany początek przybyszek był kluczem – jak się okazało – do wygrania całego pojedynku. Świetny okres gry ponownie notowała Dudek, która była w swoim żywiole podczas serwisu i ataku. Mecz zakończył blok Diouf (8:15).

TAURON Liga – 18. kolejka

ITA TOOLS Stal Mielec – ŁKS Commercecon Łódź 2:3 (16:25, 25:19, 23:25, 25:20, 8:15)

MVP: Valentina Diouf

ITA TOOLS Stal Mielec: Dyduła, Bryda, Bałucka, Laskowska-Azab, Mucha, Gierszewska, Kubacka, Kucharska, Walczak, Janković, Łyduch, Pancewicz.
ŁKS Commercecon Łódź: Gryka, Dudek, Witkowska, Diouf, Górecka, Dróżdż, Hryszczuk, Ratzke, Campos, Alagierska-Szczepaniak, Stefanik, Piasecka, Zaborowska, Maj-Erwardt, Drabek.