Dru­żyna Bog­danki LUK Lublin po raz drugi w tym sezo­nie poko­nała Grupę Azoty ZAKSA Kędzie­rzyn-Koźle w meczu 25 kolejki Plu­sLigi. Dla ZAKSY było to pod wie­loma wzglę­dami istotne spo­tka­nie. Stra­cone oczka nie są dobrą wia­do­mo­ścią w kon­tek­ście ich walki o utrzy­ma­nie się w ósemce pre­mio­wa­nej awan­sem do play-off.

Nie­dzielne spo­tka­nie w lubel­skiej hali Glo­bus przy­cią­gnęło rze­sze kibi­ców, na try­bu­nach zasia­dło ponad 4000 widzów. Rywa­li­za­cja miej­sco­wej Bog­danki LUK-u z Grupą Azoty ZAKSA Kędzie­rzyn-Koźle była waż­nym spo­tka­niem dla oby­dwu stron.

W pre­mie­ro­wej par­tii, po wyrów­na­nym początku, zawod­nicy z Lublina wygrali cztery akcje z rzędu i prze­jęli ini­cja­tywę (10:7). Punk­to­wali zagrywką – asami popi­sali się Ale­xan­dre Fer­re­ira (13:8), Tobias Brand (18:11) i Mate­usz Mali­now­ski (21:13). Lepiej pre­zen­to­wali się w przy­ję­ciu, bloku (4–0), byli sku­tecz­niejsi w ataku. Kędzie­rzy­nia­nie oddali gospo­da­rzom dzie­więć punk­tów błę­dami wła­snymi; sześć z nich to zepsute zagrywki, w tym ta koń­cząca tę jed­no­stronną odsłonę (25:16).

W dru­gim secie gra się wyrów­nała. Gospo­da­rze nie byli już tak sku­teczni w polu zagrywki, ten ele­ment tym razem był atu­tem przy­jezd­nych. Środ­kowa część seta toczyła się przy mini­mal­nej prze­wa­dze dru­żyny z Kędzie­rzyna-Koźla (12:14, 17:19), ale gospo­da­rze zdo­łali odro­bić straty i roze­grali koń­cówkę po swo­jej myśli, wygry­wa­jąc cztery ostat­nie akcje. Ważny punkt uzy­skali po wery­fi­ka­cji, chwilę póź­niej zaata­ko­wał Brand, a po bloku Damiana Schulza goście prze­bili piłkę w aut, a punk­to­wym blo­kiem lubli­nia­nie zamknęli seta 25:21.

Pierw­sze akcje trze­ciej odsłony seta były zacięte, stop­niowo do głosu zaczęli docho­dzić gospo­da­rze. Nie bra­ko­wało efek­tow­nych wymian. Siat­ka­rze Bog­danki LUK zaczęli budo­wać prze­wagę od stanu 8:8. Grali sku­tecz­nie w ataku, dokła­dali punkty blo­kiem i odsko­czyli na kilka oczek (18:14). Po ataku Branda gospo­da­rze weszli w koń­cówkę z wyni­kiem 20.15. Utrzy­mali tę prze­wagę w ostat­nich akcjach. Mar­cin Kania sku­tecz­nie zaata­ko­wał ze środka (22:18), zepsuty ser­wis rywali dał gospo­da­rzom piłkę meczową (24:20), a w ostat­niej akcji meczu Brand zaata­ko­wał po bloku rywali (25:21).

25. kolejka PlusLigi:

Bogdanka LUK Lublin – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:0 (25:16, 25:21, 25:21)

Bogdanka LUK: Nowakowski, Komenda, Kania, Malinowski, Ferreira, Brand, Hoss (libero) oraz Schulz, Nowosielski;

Grupa Azoty ZAKSA: Janusz, Kluth, Bednorz, Takvam, Smith, Bednorz, Shoji (libero) oraz Śliwka, Paszycki, Szymański.

MVP:  Mateusz Malinowski (Bogdanka LUK)