Tenis
fot: tennisworldusa.org

Iga Świątek we wtorek z samego rana mierzyła się w 1/8 finału Indian Wells. Rywalką była 79. w ogólnoświatowym rankingu Kazaszka Julia Putincenowa. Polka jednak nie pozwoliła przeciwniczce na zbyt wiele i pewnie wygrała 2:0 (6:1; 6:2).

Polska tenisistka w poniedziałek rozpoczęła dziewięćdziesiąty szósty tydzień przewodzenia światowemu rankingu tenisistek, a wtorkowy mecz otworzyła zwycięskim gemem zakończonym wynikiem 40:0. W drugim gemie górą była co prawda Putincenowa, ale, jak się później okazało, był to jedyny wygrany gem 29-letniej Kazaszki w tym secie. Tak więc od stanu 1:1 to Iga całkowicie kontrolowała przebieg spotkania i konsekwentnie zwiększała swoje prowadzenie. Do końca partii Polka jeszcze dwukrotnie potrafiła wygrać gema bez straty punktu, a set zakończył się oczywiście rezultatem 6:1.

W drugiej odsłonie spotkania Światek, po zyskaniu mentalnej przewagi set wcześniej, mogła spokojnie rozpocząć zamykanie meczu. Jej zwycięstwo było w zasadzie pewne, bo po trzech gemach w drugim secie nasza rodaczka prowadziła już pewnie 3:0. Potem Putincenowa minimalnie zmniejszyła starty do stanu 4:2, ale po raz kolejny była to poprzeczka nie do pokonania. Tenisistka zza Uralu gubiła się i mogła jedynie walczyć o najniższy wymiar kary. Ostatecznie Iga Świątek tą partię także zakończyła wygranym gemem 40:0 wygrywając 6:2, a w całym meczu 2:0.

Dla Igi było to już siedemnaste zwycięstwo w 2024 roku na 19 rozegranych spotkań. Najlepsza rakietą świata ma już na koncie triumf w Doha, a teraz pewnie zmierza po kolejny tytuł. W Indian Wells rozpoczęła walkę od drugiej rundy i nadal żadna z rywalek nie potrafiła z nią wygrać gema. Najbliżej tego była Czeszka Linda Noskova, która w przegrała z Polką 4:6; 0:6.

W ćwierćfinale naprzeciw Polki stanie 204. w rankingu WTA Dunka Caroline Wozniacki. Pojedynek został domyślnie zaplanowany na czwartek, na godzinę 19:00. Wracając natomiast do walki o triumf w USA, największymi rywalkami w tej walce są Coco Gauff, Maria Sakkari, Aryna Sabalenka i Daria Kasatkina, które o najlepszą ósemkę rozgrywek powalczą jeszcze dziś.

Indian Wells WTA (4. runda)

Iga Świątek (1.) – Julia Putincenowa (79.)

2:0 (6:1; 6:2)

Pierwszy set: 40:0, 30:40, A:40, 40:30 (BP), 40:0, 40:15 (BP), 40:0

Drugi set: A:40 (BP), 40:30, A:40 (BP), 30:40 (BP), 40:30 (BP), 15:40 (BP), A:40 (BP), 40:0 (PM)