Wikoria Chołuj

Mistrzostwa Europy U23 w zapasach trwały już od kilku dni. Dziś przyszedł czas na podsumowanie dorobku medalowego polskich reprezentantów wywalczonego w Bukareszcie.

Na największą uwagę zasługują nasi medaliści: Mairbek Salimov, Adam Gardzioła oraz Wiktoria Chołuj.

Zaczniemy od Wiktorii. Polska zapaśniczka od samego początku była murowaną faworytką tego turnieju w kategorii 72 kg i spełniła te oczekiwania. Chołuj drogę do Mistrzostwa Europy rozpoczęła od pokonania przed czasem Rumunki Pauli Rotaru. Później zwyciężyła 7:0 z Węgierką Noemi Szabados. W finale czekała na nią mistrzyni Europy juniorek Ukrainka Iryna Zablotska. Polka nie dała jej żadnych szans w tym starciu. Skutecznie ją obalała, a walkę zakończyła przed czasem efektownym sprowadzeniem do parteru (11:0). Dzięki temu po raz trzeci w karierze zdobyła tytuł mistrzyni Europy juniorek.

Jako pierwszy podczas ME U23 w Bukareszcie medal dla Polski wywalczył w stylu klasycznym Mairbek Salimov w kategorii do 63. kilogramów. W walce o brąz musiał zmierzyć się z Turkiem Ismailem Culfą. Zrobił to tak skutecznie, że zwyciężył po niecałych czterech minutach pojedynku (10:2). Dla Salimova to duże wydarzenie, bo po raz pierwszy w swojej karierze zdobywa medal imprezy międzynarodowej.

W tym samym stylu do Polski trafił drugi brązowy medal za sprawą Adama Gardzioły, tyle, że w kategorii do 82 kg. Zapaśnik w repasażu starł się z Azerem Ismaylim Rzayevą i pokonał go przed czasem (9:0). W walce o brązowy medal stanął naprzeciw Greka Illiasa Pagkaldisa. Walka nie układała się dobrze dla Polaka w początkowej fazie (0:2). Później jednak zdołał zdobyć dwa punkty i doprowadzić do remisu. Utrzymał wynik 2:2 do końca, co dało mu upragniony brązowy krążek. Dla Gardzioły to inauguracyjny medal międzynarodowej imprezy mistrzowskiej.

Źródło: SBC Portal Sportowy