Nietypowo występujące w roli gospodyń na parkiecie w Rzeszowie Enea PTPS Piła przegrał z Developresem SkyRes 1-3. Rozgrywane w ramach 17. kolejki spotkanie dało pilskim siatkarkom pierwszy wygrany set w obecnych rozgrywkach.

Pojedynek zaczął się od autowego ataku Natalii Nuszel oraz bombardowania połowy rywalek przez Aleksandrę Rasińską, przez co już na wstępie zaznaczyła się przewaga Developresu (6-2).

W kolejnych minutach w dalszym ciągu lepiej spisywały się miejscowe, nieznacznie zwiększając przewagę. Jednak pilanki przypomniały sobie mecz wczorajszy mecz i doświadczenie z niego, że z tymi przeciwniczkami da się powalczyć.

Konsekwentna gra zespołu z Piły w środku seta sprawiła, że trzykrotnie przewaga rzeszowianek topniała do 1. punktu (15-14, 17-16, 18-17). Wówczas jak spod ziemi wysoko w ataku wyskakiwała Jelena Blagojević, skutecznymi atakami wybijając z głów pilskich siatkarek możliwość doprowadzenia do znaku równości. W końcowej fazie partii otwierającej mecz rzeszowianki poprawiły skuteczność, a Magdalena Grabka, Polańska, Blagojević oraz Rasińska dodawały kolejne punkty, a ta ostatnia płaskim uderzeniem zakończyła seta na korzyść Rzeszowa.

Początek drugiego seta lepiej rozpoczął zespół z Piły, który wyszedł na dwupunktowe prowadzenie (6-4). Jednak skuteczny blok Gabrieli Polańskiej oraz daleki atak Rasińskiej dał przejęcie dyktatu w tym secie rzeszowianek (6-7). Za chwilę miało miejsce podwyższenie prowadzenia Developresu do 4. punktów (6-10), które powstało na skutek nie radzenia sobie w przyjęciu pilanek z serwisem Grabki. W dalszych ciągu tej odsłony pilankom było coraz trudniej, gdyż swoje normalne walory demonstrowały Jelena Blegojević i Rasińska, a w grze blokiem imponowała Anna Stencel i Polańska. Zaliczka rzeszowianek rosła błyskawicznie i osiągnęła 10. punktów (10-20).

Ambicja pilanek i skuteczne uderzenie po prostej Patrycji Gądek pozwoliły zmniejszyć straty do 7. punktów (13-20), ale potem już były najczęściej błędy z obu stron, które przybliżały Developres do wygrania kolejnego seta (15-23). Na finiszu partii zakończonej zwycięstwem zawodniczek z Rzeszowa (15-25) na uwagę zasłużyła „kiwka” Serbki Blagojević.

Od prowadzenie siatkarek z Rzeszowa rozpoczęła się trzecia partia, okraszona w tym czasie asem serwisowym Blagojević. Jednak chwilę później niewiele zostało ze skutecznej gry przedstawicielek Podkarpoacia, a żądła rywalek – Alina Bartkowska i Patrycja Gądek – rozegrały się na tyle, że niebawem był już remis (6-6), a nawet przewaga pilanek (10-9). Po dkończeniu przechodzącej piłki przez Judytę Gawlak zrobiło się dwa „oczka” przewagi Piły (12-10).

Pilanki grały skutecznie i mądrze, rozszalała się punktująca Gądek i zrobiło się 18-12, zaś po udanym potrójnym bloku nawet 20-13 i ostatni zespół tabeli poczuł, że można wygrać pierwszego seta w rozgrywkach. Potwierdzeniem znakomitej postawy pilanek był kolejny punktowy potrójny blok pilskich i zwiększenie przewagi do 8. punktów (22-14). Mimo trudnych zagrywek Grabki rzeszowiankom dane było tylko zmniejszyć straty, ale o uratowaniu seta nie było mowy. Siatkarki Enea PTPS Piła z wielką ulgą i radością przyjęły pierwszego wygranego seta w rozgrywkach (25-20).

W kolejnej partii pilanki za wszelką cenę chciały udowodnić, że kontaktowy set pojedynku nie był dziełem przypadku. Początek był wyrównany (6-6), a w szeregach przyjezdnych wyróżniała się Sonia Kubacka. Jednak potem zawodniczki z Rzeszowa złapały swój rytm i punkty dla nich sypały się jak z rogu obfitości. Po kapitalnym ataku Polańskiej Developres miał na koncie dwa razy tyle punktów co Piła (8-16). Piła nie zamierzała łatwo się poddać, a Skrzypkowska, Ponikowska i Gądek notowały skuteczne akcje. Jednak po stronie rzeszowskiej większą wagę miały ataki Rasińskiej i Stencel, które prawidłowo inicjowała Anna Kaczmar. Dlatego siatkarki kidera TAURON Ligi powiększały przewagę, a spotkanie zakończyła ich kapitan Jelena Blagojević, która skutecznie przedarła się przez blok pilanek i ustaliła wynik seta (13-25) oraz całego pojedynku na 1-3

ENEA PTPS PIŁA – DEVELOPRES SKYRES RZESZÓW  1-3 (21-25, 15-25, 25-20, 13-25)

MVP: Jelena Blagojević

Enea PTPS Piła: Gawlak, Pelczarska, Skrzypkowska, Gądek, Ponokowska, Wellna, Bartkowska, Bodasińska, Pawłowska, Kubacka Kucharska, Łyszkiewicz

Developres SkyRes Rzeszów: Polańska, Grabka, Krajewska, Rasińska, Blagojević, Kaczmar, Stencel, Krzos