Siatkarki Grupy Azoty Chemik Police po wygraniu czwartego meczu rywalizacji finałowej TAURON Ligi z Developresem SkyRes Rzeszów 3:1 po raz dziewiąty w historii klubu mistrzami kraju !

Początkowa faza premierowej partii przypominała mecz męskiej siatkówki. Ekipy kończyły piłki w pierwszym tempie głównie po silnych atakach. Ze strony Chemika brylowały Jovana Brakocevic-Canzian oraz Olga Strantzali. Przyjezdne mogły liczyć na skrzydła w wykonaniu Kiery Van Ryk oraz Alexandry Lazić. Do stanu 11:11 żadnej z ekip nie udało się odskoczyć, lecz koncentracja w bloku rzeszowianek zaczęła przynosić efekty. Dłuższe akcje przemawiały na ich korzyść, gdyż oderwały się na trzy punkty od rywalek (14:17). Ferhat Akbas na ławce miejscowych szukał jednak rozwiązań rotując składem, a konkurentki po drugiej stronie siatki nie utrzymały poziomu koncentracji. Pięciopunktowa seria (19:17) była kluczem do zwycięstwa. Siatkarkom Developresu popełniającym głównie błędy serwisowe trudno było ratować seta, choć po udanej akcji na siatce Marty Krajewskiej pojawił się wynik remisowy (23:23). Na finiszu zimna krew była przy policzankach, które atakiem po bloku Strantzali zakończyły seta (25:23).

Rzeszowskie siatkarki wyciągnęły wnioski z pierwszego seta, ustrzegając się wielu błędów z inauguracyjnej części gry. Wyszły na trzypunktowe prowadzenie (3:6) i mimo tego iż policzanki odparły ten atak gości, wyrównując serią stan (6:6), to kolejne pociągnięcie rywalek mogło zaimponować. W każdym elemencie zachwycały one, wykorzystując dobrą postawę na środkowym ataku Anny Stencel i Zuzanny Efimienko-Młotkowskiej. Stopniowo prowadzenie Developresu wzrastało, osiągając po asie serwisowym Van Ryk 6.punktową zaliczkę (12:18). Z czasem obrończynie tytułu mistrzowskiego stawały się coraz groźniejsze. Niemniej gdy Efimienko-Młotkowska przechytrzyła na siatce Agnieszkę Kąkolewską (17:22) wydawało się, że przyjezdne bezproblemowo dowiozą tego seta i doprowadzą do remisu. Zmęczony rzeszowski zespół nie kończył ataków, natomiast kolejne kontry gospodyń kończyły się punktami. Po trzech z rzędu skutecznych bombach Brakocevic-Canzian na prowadzenie wyszedł Chemik (23:22). W kluczowym momencie seta ta sama serbska atakująca została efektownie zatrzymana w podwójnym bloku przez Lazić, a w ostatniej akcji po kontrze Van Ryk rozstrzygnęła wymykający się rzeszowiankom set (23:25).

W trzeciej partii dały się w obu drużynach odczuć pierwsze oznaki zmęczenia. Po okresie gry na styku najwięcej zdecydowania wykazywała w drużynie z Rzeszowa Jelena Blagojević, dzięki czemu jej ekipa wyszła na trzypunktowe prowadzenie (8:11). Powtórzyła się jednak sytuacja z pierwszej odsłony, gdzie pięciopunktowa seria miejscowych ukierunkowała seta na dominację policzanek. Dwa ataki Sinead Jack oraz Brakocevic-Canzian dały impuls Chemikowi do ofensywy (13:11). Niebawem kontratak Blagojević wyrównał stan partii (15:15). Policzanki zdobyły za chwilę inicjatywę, uruchamiając środkiem Kąkolewską, która kończąc piłki dała dwupunktowy handicap gospodyniom (21:19), a na dokładkę asa z serwu dołożyła Brakocevic-Canzian (22:19). Ratowały jak mogły seta rzeszowskie siatkarki zwijając się w obronie jak w ukropie, lecz stać ich było tylko na kontaktowy punkt (23:22). Na finiszu obrona Natalii Mędrzyk oraz atak Brakocevic-Canzian zakończył partię (25:22).

W ostatnim secie policzankom wychodziło wszystko, a zawodniczki z Rzeszowa opadły z sił. Jednostronna partia ani na moment nie była dla Chemika zagrożona. Od początku do końca przygniatającą przewagę miały mistrzynie kraju, wysoko wygrywając 25:15.

Siatkarki Chemika obroniły zatem tytuł mistrzem Polski, a medale z najszlachetniejszego kruszcu po raz dziewiąty trafiły do siatkarek tego klubu.

Grupa Azoty Chemik Police – Developres SkyRes Rzeszów 3:1 (25:23, 23:25, 25:22, 25:15)

MVP: Jovana Brakocevic-Canzian

Grupa Azoty Chemik Police: Grajber, Kowalewska, Kąkolewska, Brakocević-Canzian, Połeć, Baijens, Łukasik, Strantzali, Mędrzyk, Bałdyga, Jack, Kubacka, Maj-Erwardt, Żurawska.

Developres SkyRes Rzeszów: Polańska, Van Ryk, Grabka, Krajewska, Rasińska, Blagojević, Stencel, Kaczmar, Efimienko-Młotkowska, Lazić, Fidon-Lebleu, Krzos, Przybyła.