W niedzielny wieczór dojdzie do ciekawego spotkania pomiędzy dwoma śląskimi ekipami. Zagłębie Sosnowiec stanie naprzeciw GKS-u Tychy. Starcia pomiędzy tymi drużynami mają już swoją historię.

Sezon 2016/17

23 listopada 2016 po czterech latach przerwy GKS i Zagłębie ponownie starły się ze sobą. Jesienne spotkanie miało miejsce na stadionie w Tychach i to gospodarze cieszyli się po 90 minutach ze zwycięstwa 3-0. Wiosną to Zagłębie wzięło rewanż i na własnym obiekcie ograła Tyszan 2-1. Mimo tego zwycięstwa gracze z Sosnowca zajęli ostatecznie 3. miejsce w ligowej stawce, a do upragnionej drugiej lokaty i awansu zabrakło jednego oczka.

Sezon 2017/18

W listopadowe południe na Stadionie Miejskim w Tychach po wyrównanym widowisku obie drużyny podzieliły się ze sobą punktami, ponieważ starcie to ostatecznie zakończyło się remisem 1-1. Czerwcowe spotkanie było ostatnim w sezonie, w którym to wiadome było, że Zagłębie awansuje do Ekstraklasy. GKS Tychy zajął ostatecznie 4. miejsce, ale były to czasy, gdy w grę nie wchodziły jeszcze baraże. W samym spotkaniu przeważali Tyszanie i zwyciężyli Zagłębiaków 0-2.

Sezon 2019/20

Po roku rozłąki i ekstraklasowych wojażach Zagłębia obie ekipy ponownie spotkały się ze sobą na poziomie 1 ligi. W rundzie jesiennej na Stadionie Ludowym kibice oglądali zacięty pojedynek, jednak ostatecznie wychodzili ze stadionu smutni. Tyszanie ograli bowiem Zagłębiaków 1-2. W 23 kolejce gracze z Sosnowca mogli wziąć rewanż na drużynie GKS-u i było naprawdę blisko, aby to się stało. Zagłębiacy prowadzili aż do 93 minuty, ale Tyszanie zdołali wyrównać w jednej z ostatnich akcji spotkania.

Sezon 2020/21

Na początku sezonu 2020/21 Zagłębiacy wreszcie zagrali z GKS-em, tak jak chcieli tego włodarze i kibice. Pewna wygrana 3-0 z rywalem zza między była spełnieniem marzeń i znakomitą inauguracją sezonu na Stadionie Ludowym. Wiosną nie było już jednak tak kolorowo. Nie było przynajmniej dla Sosnowiczan, ponieważ mimo objęcia prowadzenia już w 10 minucie ostatecznie to Tyszanie wbili następne 3 bramki i wygrali ostatecznie 3-1.

Mecz w ramach 6. kolejki Fortuna 1 Ligi zostanie rozegrany w niedzielę 29 sierpnia o godzinie 19:45.