VBW Arka Gdynia niespodziewanie przegrywa w Sosnowcu. Nie licząc dwóch finałowych porażek w finale 2021 z Polkowicami, dla Arki była to pierwsza porażka w lidze od … 958 dni.

Sosnowiczanki trafiły 10 z 19 rzutów zza łuku na co gdynianki nie miały odpowiedzi (4 celne na 22 oddane) dodatkowo aż 17 strat mistrzyń Polski dał wymierne korzyści Sosnowiczankom.

Spotkanie rozpoczęło się po myśli gospodyń. Zagłębie po trójce Aleksandry Wojtali prowadziło 7:2 w czwartej minucie. A to nie był koniec. Po wolnych Jessiki January sosnowiczanki odskakiwały już na jedenaście oczek. Arka nie miała odpowiedzi. Karolina Zuziak trafiła zza łuku i Zagłębie prowadziło z mistrzyniami Polski 22:10 po ośmiu minutach. W końcówce pierwszej kwarty Arce udało się tylko zmniejszyć straty do stanu 26:16. Po wznowieniu gry gospodynie ponownie prowadziły dwunastoma oczkami. W tym momencie w Arce uaktywniła się  Morgan Bertsch. Trójkę dorzuciła Marrissa Kastanek, a kolejne trafienie Bertsch zbliżało przyjezdne na trzy oczka. Gdy w zespole gości przypomniała o sobie Australijka Alice Kunek szybkimi czterema punktami był nawet remis 35:35. Sosnowiczanki odpowiedziały serią 9:0 w ciągu nie co ponad 70 sekund. To dało im prowadzenie po pierwszej połowie 46:41.

Po zmianie stron Zagłębie ponownie odskoczyło na 10 oczek, ale ponownie Arka rzuciła się do odrabiania strat. Tym razem skuteczniej niż w drugiej odsłonie. W nieco ponad pięć minut gdynianki miały serię 14:0 i prowadziły 51:55. Ten przestuj mógł sosnowiczanki kosztować wiele, ale same odpowiedziały serią 8:0 i dzięki punktom Sutherland i Sagerer w końcówce trzeciej odsłony to CTL Zagłębie prowadził 67:59. Początek ostatniej kwarty należał do gospodyń. Sosnowiczanki punktowały rywalki. Arka przez ponad 3,5 minuty nie zdobyła punktów co pozwoliło po trójce Sutherland prowadzić gospodyniom w połowie kwarty 84:61 i już tylko katastrofa mogła odebrać im wygraną.  W ostatnich minutach Arka mogła tylko próbować zmniejszać straty.

W Zagłębiu 20 pkt (po 6 zbiórek i asyst) zdobyła Nina Bogicević. Po 19 punktów dodała Helga Sagerer oraz Aishah Sutherland. W Arce 19 pkt i 9 zbiórek zapisała na swoim koncie Morgan Bertsch.

CTL ZAGŁEBIE SOSNOWIEC – ARKA GDYNIA 87:74  (26:16, 20:25, 20:18, 21:15)