W pierwszym piątkowym meczu 9. kolejki TAURON Ligi Developres BELLA DOLINA Rzeszów nie zdołał utrzymać miana jedynej niepokonanej drużyny w sezonie, ulegając IŁCapital Legionovia Legionowo 2-3. 165 minut spotkania lepiej kondycyjnie wytrzymał zespół spod Warszawy, który jest na fali wznoszącej.

Legionowianki na początku sezonu grały w kratkę, ale ostatnio notowały zwyżkę formy. Drużyna z Rzeszowa bez porażki w tym sezonie, ale straciła ostatnio punkt w Bydgoszczy, a od początku spotkania musiała sobie radzić bez podstawowej rozgrywającej Katarzyny Wenerskiej. W tej roli zastąpiła ją reprezentantka Polski U-20 Julia Bińczycka, której po raz pierwszy dane było zagrać w podstawowej „szóstce”. Nie w pełni zdrowa Wenerska pojawiła się na parkiecie jeszcze w pierwszym secie, a ze swoją dublerką często w trakcie meczu się wymieniała.

Premierowy set był wyrównany z próbami zdobycia inicjatywy przez przyjezdne. Po kilku piłkach prowadziły one 2. punktami (1-3) następnie po dłuższej grze punkt za punkt ekipa z Legionowa odskoczyła na 3 punkty (12:15). Prym wśród przyjezdnych wiodły Tokarska oraz Silva Franco. W środkowej fazie Rysice szybko zniwelowały straty do zera, zaś Ana Kalandzadze odrzucającymi serwami przyczyniła się do zbudowania pierwszej bezpiecznej przewagi (20:18), której rozsądnie grające pod batutą Jeleny Blagojević gospodynie już nie oddały (25:23).

Kolejny set układał się bardzo podobnie jak pierwszy, z tym, że legionowianki prawie przez cały jego bieg miały więcej do powiedzenia. Wynikiem korzystnych dla nich okoliczności w środkowym okresie, po kiwce Erkek przyjezdne prowadziły 4. oczkami (13:17). Rzeszowianki goniły jednak wynik, dwukrotnie zbliżyły się na odległość punktu, a gdy w polu zagrywki stanęła Bruna Honorio wydawało się, że losy seta zostaną odwrócone. Z lewej skontrowała Jelena Blagojević, za chwilę nabiła blok, a w trzeciej kolejnej akcji huknęła z przechodzącej i Developres miał piłkę meczową. W pełnej dramaturgii końcówce seta najpierw ukazał się widzom rezultat 25-23 obwieszczający koniec seta, ale po weryfikacji video grano na przewagi, a w tej walce po autowym ataku Kalandadze lepsze już były legionowianki (25:27).

Huśtawką nastrojów da obu ekip był trzeci set. Pierwotnie wyraźne prowadzenie objęły rzeszowianki (9:5), ale coś się zacięło w ich grze i po 5. punktach Legionovii inicjatywę zaczęły przejmować przyjezdne. Niezawodna w ich szeregach była Silva, rozprawiała się z rywalkami na siatce Erkek, wciąż można było liczyć na udane akcje Tokarskiej. Po błędzie w przyjęciu zespół spod Warszawy odskoczyła na trzy punkty (12:15), chwilowo rzeszowianki doszły na punkt, ale za chwilę sytuacji wracała do trzypunktowej normy (17:20). Przed finiszem rzeszowianki wrzuciły wysoki bieg, z lewego na prawe skrzydło przenosiła się nominalna środkowa Anna Stencel, świetnymi atakami po skosie kończąc akcje. Po tych akcjach Developres „złapał” Legionovię, a będąca w transie Stencel zablokowała Silvę (24:23). Całość podsumowała mocnym atakiem po kontrze niezawodna Blagojević (25:23) i rzeszowianki wróciły w meczu na prowadzenie.

Piorunujący początek czwartego seta zafundowały legionowianki gospodyniom, zdobywając pierwsze sześć punktów, a za chwilę osiągając solidną, 7. punktową zaliczkę (1:8) i to zadecydowało o fiasku starań Developresu. Wprawdzie rzeszowianki goniły wynik, jednak rywalki prezentowały dobry poziom gry były w stanie pozwolić się zbliżyć na odległość 3. punktów (19:22). Tokarska, Różański i spółka nie miały żadnych problemów ze zwycięstwem w tym secie (25:20).

W decydującej partii do połowy tie-breaka trwała wyrównana walka. Po zmianie stron atak kary Bajemy dał rzeszowiankom 2 punkty przewagi (9:7). Potem już nastąpił koncert przyjezdnych, które zbierały w obronie wszystko a Różański ze skrzydeł się nie myliła. Legionovia doszła do 5. piłek meczowych (9:14), ale po emocjonującej gonitwie gospodyń wykorzystały ostatnią z nich !

Była to pierwsza porażka Developresu Bella Dolina Rzeszów w rozgrywkach.

Developres BELLA DOLINA RzeszówIŁCapital Legionovia Legionowo 2:3 (25:23, 25:27, 25:23, 19:25, 13:15)

MVP: Oliwia Różański

Developres BELLA DOLINA Rzeszów: Polańska, Honorio, Bagrowska, Blagojević, Stencel, Wenerska, Witowska, Bajema, Rapacz, Kalandadze, Jurczyk, Bińczycka, Szczygłowska, Przybyła

IŁCapital Legionovia Legionowo: Tokarska, Różański, Damaske, Szczyrba, Stefanik, Erkek, Dąbrowska, Tylska, Szymańska, Silva, Gryka, Grabka, Lemańczyk, Kulig