W niedzielne popołudnie w ostatnim tegorocznym ligowym starciu Arka Gdynia podejmowała na własnym terenie zespół z Olsztyna. Żółto-Niebiescy koncertowo pokonali podopiecznych Adriana Stawskiego 6:0.

Choć pierwsza połowa spotkania nie zachwycała i zobaczyliśmy tylko jedną bramkę Michała Marcjanika, to druga partia była całkowitą eksplozją. Żółto-Niebiescy zdominowali Stomil, zwyciężając 6:0, a Michał Marcjanik zaliczył w tym spotkaniu hat-tricka.

Arka Gdynia pomimo ostatnich niepowodzeń w lidze była zdecydowanym faworytem tego spotkania. Dzięki dzisiejszemu zwycięstwu gdynianie przezimują na ósmym miejscu w tabeli ligowej, choć dzisiejszą rywalizację ze Stomilem rozpoczynali z jedenastego. Podopieczni Ryszarda Tarasiewicza podwójnie miłym akcentem kończą ten rok kalendarzowy. W minioną środę w ramach Fortuna Pucharu Polski pokonali Zagłębie Lubin 2:1 i tym samym jako jedyni przedstawiciele Fortuna 1. Ligi dostali się do ćwierćfinału tych rozgrywek.

Arka Gdynia i Stomil Olsztyn mierzyli się ze sobą już 16. razy na murawie, a bilans tych spotkań jest na korzyść Żółto-Niebieskich (7. zwycięstw Arki, 4. zwycięstwa Stomilu, 5. remisów). Ostatni raz obydwie drużyny rywalizowały ze sobą 14.08.2021 roku w Olsztynie w ramach 3. kolejki trwających rozgrywek Fortuna 1. Liga. Wówczas jedynego gola na wagę zwycięstwa dla zespołu z Gdyni zdobył Karol Czubak w doliczonej minucie gry.

I połowa

Przed pierwszym gwizdkiem arbitra Piotra Urbana na Stadionie Miejskim w Gdyni minutą ciszy uczczono pamięć o zmarłym niedawno wieloletnim kibicu Arki Gdynia – śp. Janie Szulkowskim. Następnie jako pierwsi starania od środka boiska rozpoczęli przyjezdni, którzy jednak dość szybko utracili futbolówkę. Przez pierwszy kwadrans większą inicjatywę gry przejawiali gospodarze, którzy wiedli też prym w posiadaniu piłki (58%), jednak bez żadnego strzału na bramkę rywali. Drugi kwadrans też nie zachwycał – ciekawsza była oprawa kibiców gdyńskiego klubu, którzy na trybunie „Górka” prezentowali klubowe flagi, a skandując „Arka gol” – odpalili race. Choć walka się wyrównała, to jednak podopieczni Ryszarda Tarasiewicza otworzyli wynik tego spotkania. W 36. minucie bramkę główką zdobył Michał Marcjanik (Arka Gdynia), który przejął piłkę po dośrodkowaniu Mateusza Stępnia (Arka Gdynia) z prawego skrzydła. Był to w ogóle pierwszy strzał „Arkowców” na bramkę rywali w tym spotkaniu. W 39. minucie tylko łut szczęścia uratował zespół z Gdyni przed wyrównaniem. Centro-strzał oddał Patryk Mikita (Stomil Olsztyn), a piłka trafiła prosto w słupek. Do przerwy Arka Gdynia prowadziła ze Stomilem Olsztyn 1:0.

II połowa

Obydwie drużyny wyszły na drugą odsłonę bez zmian w składach. Od środka boiska rozpoczęli bardzo aktywnie gospodarze, którzy już po trzech minutach podwoili wynik spotkania. Wrzutkę Christiana Alemana (Arka Gdynia) przejął głową Michał Marcjanik (Arka Gdynia), a ostatecznie piłkę do bramki z okolic 5. metra wprowadził Fabian Hiszpański (Arka Gdynia). Bardzo dobrze weszli w tę połowę miejscowi, którzy po zdobyciu drugiego gola nie przestawali atakować i już w 58. minucie strzelili trzecią bramkę. Inicjatorem tej bramki był Mateusz Żebrowski (Arka Gdynia), który po indywidualnej akcji Michała Stępnia (Arka Gdynia) i obronieniu przez Krzysztofa Bąkowskiego (Stomil Olsztyn) dobił piłkę, umieszczając ją w siatce. W 69. minucie gry czwartego gola dla gdyńskiego zespołu zdobył Adam Deja (Arka Gdynia) strzałem z dystansu, niedającym żadnych szans bramkarzowi gości. Stomil z każdym kolejnym golem gospodarzy opadał z sił, a Arka nabierała wiatr w żagle i w zaledwie trzy minuty później zdobyła kolejną bramkę. Zdobywcą piątej bramki dla Żółto-Niebieskich po raz drugi w tym spotkaniu okazał się Michał Marcjanik (Arka Gdynia), który po centrze Adama Deji (Arka Gdynia) dobiegł do piłki, umieszczając ją w siatce rywali. W 89. minucie spotkania przy skandowaniu kibiców w żółto-niebieskich barwach – „1, 2, 3, 4, 5… mało”, „na szóstkę” powiększył wynik Michał Marcjanik (Arka Gdynia), zaliczając tym samym hat-tricka. To ostatnie spotkanie w tym roku kalendarzowym z wielkim przytupem zakończył zespół z Gdyni, zwyciężając wysoko Stomil Olsztyn 6:0.

FORTUNA 1. liga – 20. kolejka (05.12.2021r.)

Arka Gdynia vs Stomil Olsztyn 6:0 (1:0)

Bramki: 36. Marcjanik (ARK), 48. Hiszpański (ARK), 58. Żebrowski (ARK), 69. Deja (ARK) 72. Marcjanik (ARK), 89. Marcjanik (ARK)

Żółte kartki: 34. Simba (OLS), 55. Dampc (OLS), 75. Bednarski (ARK), 77. Remisz (OLS)

Arka Gdynia: Kajzer – Hiszpański, Marcjanik, Dobrotka, Valcarce, Bednarski (85. Tomal), Milewski, Stępień (85. Rosołek), Aleman (65. Deja), Żebrowski (71. Siemaszko), Czubak (85. Skóra). Trener: Ryszard Tarasiewicz

Stomil Olsztyn: Bąkowski – Remisz, Reiman (64. Spychała), Straus, Żwir (64. Pyrdoł), Moneta (83. Zych), Simba, Dampc, Tecław (83. Banul), Fundambu (59. Szrmaka), Mikita. Trener: Adrian Stawski

Sędzia: Piotr Urban (Warszawa)