Energa MKS Kalisz i Joker Świecie dogrywały dziś 15.  serię spotkań ze względu na kwarantannę miejscowych, nie pozwalającą grać kilka dni wcześniej. Kaliszanki potrzebowały tie-breaka, by uratować zwycięstwo na swoim terenie. Łatwo nie było, gdyż decydujący set zakończył się minimalnym zwycięstwem. Wcześniejsze sety kończyły się znaczącymi różnicami punktów.

Gospodynie przed tym meczem zajmowały dziewiąte miejsce w lidze, mając na koncie trzy zwycięstwa i dziesięć porażek. Ich rywalki, z dwoma zwycięstwami, z kolei plasowały się na ostatniej lokacie w tabeli. W listopadzie ubiegłego roku w obu zespołach zaszły zmiany na ławce trenerskiej. W ekipie z Kalisza obowiązki pierwszego trenera po odejściu Jacka Pasińskiego objął jego asystent Adam Czekaj, a Jokerze Świecie Bulenta Karslioglu zastąpił Piotr Matela. W nowym roku oba zespoły liczą na poprawę gry i awans w tabeli na zakończenie fazy zasadniczej.

Mecz zaczął się dość niespodziewanie, bo od absolutnej dominacji przyjezdnych. Zawodniczki ze Świecia prowadziły 12:7, 18:9, 22:12, a wygrały 25:15. Świecianki miały aż 65-procentową skuteczność w ataku! Prym wiodła Joanna Sikorska, która w pierwszej partii zdobyła siedem punktów.

TAURON Liga pokazuje – nie tylko w tym sezonie – że lubi prezentować niewytłumaczalną dramaturgię. O ile pierwszą partię do 15 wygrały przyjezdne, tak w drugiej do… 15 triumfowały miejscowe. I tak się rozpędziły, że w kolejnym secie pozwoliły rywalkom jeszcze na mniej, wygrywając 25:13.

Zawodniczkom Jokera należą się brawa za to, że nie poddały się po dwóch wysoko przegranych partiach i w kolejnej to one nadawały ton grze. Zawodniczki Piotra Mateli prowadziły 14:10. Wprawdzie kaliszanki zbliżyły się na punkt (17:18), ale siatkarki ze Świecia obroniły się przed tym atakiem, znów uciekły na kilka punktów i wygrały 25:21.

W tej sytuacji o zwycięstwie decydował tie-break. Tie-break wyrównany, jeszcze w końcówce był remis 12:12, ale ostatecznie lepsze okazały się zawodniczki z Kalisza, które zwyciężyły 15:13 i w całym meczu 3:2.

Energa MKS Kalisz – Joker Świecie 3-2 (15:25, 25:15, 25:13, 21:25, 15:13)

MVP: Aleksandra Dudek

Energa MKS Kalisz: Kwiatkowska, Drużkowska, Żurowska, Miechowicz, Łukasik, Gałkowska, Mucha, Cygan, Dudek, Kucharska, Gajewska, Wysokińska, Bałuk

Joker Świecie: Gawlak, Wystel, Senica, Brzoska, Michalewicz, Raczkowska, Skrzypkowska, Sikorska, Picussa, Kubacka, Oliveira, Zaborowska, Twardowska, Nowak, Jagła.

Źródło: tauronliga.pl