Kolarstwo

Alan Banaszek zwyciężył w klasyfikacji generalnej kolarskiego wyścigu Tour of Thailand 2022.

Wyścig rozgrywany jest w ramach cyklu UCI Asia Tour. Od początku wyścigu w czubie byli kolarze polskiego zespołu HRE Mazowsze Serce Polski Team.

Etap otwierający rywalizację odbył się 1 kwietnia. Zmagania odbywały się w strugach deszczu. Wygrał Marcel Bogusławski, zaś 5. miejsce zajął Alan Banaszek, który punktował na premiach lotnych, co dało mu 4. pozycję w klasyfikacji łącznej.

W kolejnych dniach pogoda była znacznie lepsza. Na drugim etapie triumfował Banaszek, który objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Dzień później on 4. miejsce, po czym spadł w klasyfikacji łącznej na 2. miejsce. Na trzecim etapie kolarze dojeżdżali do mety w grupkach. gdyż charakter tej części zmagań miał charakter górzysty.

Czwarty dzień rywalizacji to kolejny płaski etap, na którym o wynikach na mecie decydował wspólny finisz. Banaszek dojechał na 6. miejscu, co pozwoliło mu utrzymać 2. lokatę w generalce. Kolejnego dnia Banaszek załapał się do ucieczki, która w kilkuosobowym składzie dojechała na metę przed główną grupą. Banaszek finiszował na 3. pozycji, zaś Adrian Banaszek zajął 6. miejsce. Żółta koszulkę lidera wyścigu odzyskał Alan Banaszek, który miał 15 sekund przewagi nad kolejnym rywalem.

Prowadzenia Polak bronił na ostatnim etapie. Miał on płaski charakter. Tym razem do ścisłej czołówki Banaszek się nie załapał, ale prowadzenia w klasyfikacji łącznej nie oddał,