Wspinaczka sportowa

Znakomicie spisali się reprezentanci Polski we wspinaczce sportowej na czas podczas Mistrzostw Europejskich 2022. Wygrała Aleksandra Mirosław, zaś podium uzupełniły siostry Kałuckie. W rywalizacji mężczyzn srebro wywalczył Marcin Dzieński! 

W kwalifikacjach 5 Polek zostało sklasyfikowanych na pierwszych pięciu lokatach. Najlepiej spisała się oczywiście rekordzistka świata – Aleksandra Mirosław. Wśród mężczyzn awans do fazy finałowej wywalczył 5. Marcin Dzieński.

Faza finałowa – 1/8 finału

Rywalką Aleksandry Mirosław (7.000) w 1/8 finału była Ukrainka Burova, którą Polka pokonała o ponad 2,5 sekundy. Anna Brożek (8.383) mierzyła się z Niemką Julią Koch. Pod koniec polska zawodniczka zwolniła, bo miała wysoką przewagę. Niemkę pokonała o blisko 2 sekundy. Następnie emocjonowaliśmy się występem Patrycji Chudziak (7.686). Włoszka Giulia Randi przegrała z nią, ale już o 42 tysięczne sekundy. Następnie do rywalizacji przystąpiła Aleksandra Kałucka (7.119), której przeciwniczką była Niemka Anna Apel. Kałucka dobiegła jako pierwsza, zaś Niemka straciła do niej niespełna 1,5 sekundy. Jako piąta z Polek do kolejnej rundy awans wywalczyła Natalia Kałucka (7.607), z którą przegrała Erica Piscopo. Włoszka straciła ponad sekundę.

Ćwierćfinał 

Było pewnym, że do półfinału awansować może maksymalnie 4 Polki. Pojedynek polsko-polski stoczyły Anna Brożek z Patrycją Chudziak. Wygrała Cudziak (7.679), która Brożek pokonała o 87 tysięcznych sekundy.

Rywalką Oli Mirosław (6.784) była tym razem Francuzka Aurélia Sarisson. Polka znów odniosła pewne zwycięstwo pokonując rywalkę o ponad sekundę.

Niemka Nuria Brockfeld nie zdołała pokonać Aleksandry Kałuckiej, która była szybsza o blisko 4 sekundy. Z Natalią Kałucką (7.434) mierzyć musiała się Ukrainka Alina Shchyharieva. Kolejna z Polek awans uzyskała pokonując Ukrainkę o niespełna sekundę.

Półfinał 

W półfinale startowało więc 4 Polki. Było więc pewnym, że będziemy mieć aż 3 medale w tej konkurencji.

Z Aleksandrą Mirosław mierzyła się Patrycja Chudziak. Rekordzistka świata nie zawiodła. Wygrała z czasem 6 sekund i 679 tysięcznych sekundy. Patrycja Chudziak nie złamała bariery 7 sekund, więc pozostała jej walka o brąz.

Walka sióstr Kałuckich była niezwykle wyrównała, ale ostatecznie wygrała minimalnie Aleksandra Kałucka (6.908).

Finał 

W wielkim finale rywalizowały więc dwie Aleksandry – Mirosław i Kałucka. O brąz druga z sióstr Kałuckich walczyć musiała z Patrycją Chudziak. Do finału awans wywalczył też Marcin Dzieński (5.452), z którym w półfinale o ponad pół sekundy przegrał Hiszpan Erik Paulo Noya Cardona.

Biegi Dzieńskeigo w drodze do finału:

Marcin Dzieński 5.681 – Kostiantyn Pavlenko (UKR) 5.907
Marcin Dzieński 5.566 – Bassa Mawem (FRA) 5.672
Marcin Dzieński 5.452 – Erik Paulo Noya Cardona (ESP) 5.513

W walce o brąz górą Natalia Kałucka, której czas na szczycie ścianki wyniósł 7 sekund i 197 tysięcznych sekundy. Do połowy dystansu równo szła z nią Chudziak, ale przegrała ostatecznie o ponad 250 tysięcznych sekundy. W finale dość długo prowadziła Kałucka, ale pod koniec rękę najszybciej wyciągnęła Mirosław, która złoto zdobyła z czasem 6 sekund i 922 tysięcznych sekundy. Kalucka przegrała o niespełna 0,2 sekundy.

Finałowym rywalem Dzieńskiego okazał się Ukrainiec Danyil Boldyrev. Okazał się on zwycięzcą. Dzieńskiego pokonał o ponad 0,3 sekundy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!