Katarzyna Niewiadoma

Katarzyna Niewiadoma zakończyła siedmioetapowy wyścig Vuelta a Espana Femenina na dziesiątej lokacie w klasyfikacji generalnej. Dziś, podczas ostatniego akordu uplasowała się dopiero na siedemnastej pozycji, co poskutkowało spadkiem w ,,generalce”.

Mimo, że był to najkrótszy etap liczący 93,7 km to jednocześnie i najtrudniejszy dla kolarek. Na trasie z Pola de Siero do Lagos de Covadonga były umieszczone dwa wymagające podjazdy. Pierwszy z nich znajdował się na 48,5 km, i miał nachylenie 4,6%. To nie byłoby najgorsze, ale wspinanie to obejmowało ponad 12. km. Drugi natomiast prowadził do linii mety. Ten miał podobną długość, ale o większym kącie nachylenia (6,9%).

W ucieczce nie odjechała żadna z Polek. Trzy uciekinierki zostały złapane na 54. km do mety. Już na pierwszym podjeździe peleton zaczął się rwać. Na czele kilkunastoosobowej grupki pozostawała między innymi Katarzyna Niewiadoma. Na niecałe 40. km do końca wyścigu polska kolarka zdecydowała się na atak. Później dołączyła do niej jeszcze Marlen Reusser, ale mimo prawie minuty przewagi obie panie nie były w stanie tego utrzymać i zostały złapane na szesnaście kilometrów przed linią mety. Niewiadoma po tym wysiłku była mocno wyczerpana i z czasem straciła kontakt z prowadzącą grupą. Ostatecznie do mety dojechała na siedemnastej pozycji tracąc ponad pięć minut do zwyciężczyni. W klasyfikacji generalnej znalazła się w czołowej dziesiątce. Do wygranej całego wyścigu – Van Vluetten straciła dobre siedem minut.

Pozostałe trzy polskie kolarki zajęły miejsca poza czołową setką siódmego etapu. W ,,generalce” natomiast najwyżej z nich uplasowała się Agnieszka Skalniak-Sójka – pięćdziesiąta piąta lokata.