Piąte zwycięstwo w piątym występie Ligi Narodów zanotowała reprezentacja Polski w siatkówce kobiet, wygrywając po długim oporze Dominikanek 3-1. Pierwsze trzy sety premierowego spotkania Biało-Czerwonych w drugim turnieju rozgrywanym w Hongkongu kończyły się najmniejszymi dystansami i dopiero ostatni set starcia z północnoamerykańską ekipą dominacja Polek rozstrzygnęła mecz.

Z kompletem zwycięstw i z pozycji liderek tabeli nasza kobieca reprezentacja rozpoczęła kolejny, chiński odcinek Ligi Narodów. Po drugiej stronie siatki stanęły waleczne Dominikanki, legitymujące się dwoma zwycięstwami wyszarpanymi w tie-breakach.

Pierwsze spotkanie turnieju w Hongkongu Polki rozpoczęły w składzie Agnieszka Korneluk, Magdalena Stysiak, Martyna Łukasik, Olivia Różański, Magdalena Jurczyk, Katarzyna Wenerska i libero Maria Stenzel. Mecz rozpoczął się od gry punkt za punkt, jednak Biało-Czerwone przejęły dość szybko inicjatywę, wychodząc na prowadzenie 9-7 przy zagrywce Magdaleny Jurczyk. Od tego momentu drużyna Stefano Lavariniego systematycznie budowała swoją przewagę. Świetne zagrania Martyny Łukasik i Magdy Stysiak dały czteropunktowy zapas (15-11). Wysoką skutecznością w ataku imponowała Olivia Różański (6 punktów – 67% skuteczności), która perfekcyjnie spisywała się również w przyjęciu – 100% pozytywnego przyjęcia. Polki doprowadziły do piłek setowych (24-20), jednak Dominikanki nie składały broni i niesamowitymi obronami utrzymywały się w grze doprowadzając do stanu 24-23. Wówczas przysłowiową kropkę nad „i” postawiła Różański, zamykając swoim atakiem tę partię (25-23).

Druga partia rozpoczęła się od długich wymian, Dominikanki swoją zadziornością w obronie znacząco utrudniały grę, wybijając nasze zawodniczki z rytmu. Tym samym siatkarki z Ameryki Północnej wyszły na prowadzenie 9-6 i utrzymywały trzypunktową przewagę, za sprawą świetnych akcji Brayelin i Jineiry Martinez. Polki przetrzymały szturm Dominikany, i przy zagrywce Martyny Łukasik odrobiły straty, remisując 14-14. Na boisku odrodziła się Magdalena Stysiak, która w tym secie punktowała aż 9 razy. Twarda walka toczyła się o każdy punkt do stanu 20-20. Wówczas po przedłużającym się challenge’u i dość kontrowersyjnej decyzji z nim związanej, rywalki dodały punkt z zagrywki wychodząc na 22-20. Polki jednak odpowiedziały błyskawicznie skuteczny atak a następnie as serwisowy Martyny Łukasik dały wyrównanie. Fenomenalne zagrania z obu stron śrubowały poziom emocji i przedłużały tego seta, gdyż obie strony broniły piłek setowych. Partię zamknął dopiero blok Magdaleny Jurczyk (30-28).

Mimo niekorzystnego obrotu sprawy po dwóch partiach, Dominikanki były dalekie od kapitulacji. Kontrolując sytuację na boisku w pierwszych fragmentach trzeciej odsłony, wyszły na prowadzenie (6-4, 9-6). Polki nie składały broni i po skutecznych zagraniach Magdaleny Stysiak i Martyny Łukasik wyrównały na 14-14. Dwa skuteczne ataki Lopez pozwoliły wrócić rywalkom na dwa punkty przewagi 16-14, jednak Polki szybko zniwelowały ten dystans. Na boisku toczyła się zacięta walka, gdyż każdy punkt był na wagę złota dla obu zespołów. Atak Pena Isabel dał rywalkom szansę na rozstrzygnięcie seta na swoją korzyść i rywalki tej szansy nie zaprzepaściły, wygrywając nieznacznie (25-23).

Przegrany set jeszcze bardziej zmotywował nasze zawodniczki, które świetnie otworzyły kolejną partię, prowadząc 8-4. Polki wywierały presję zagrywką, wypracowując przewagę pięciu punktów przy 12-7. Rywalki napierały skutecznymi kontrami (13-10), ale duet Stysiak i Korneluk uruchomił swój potężny blok odpierając ataki Dominikany i zwiększając prowadzenie do 16-10. Tej przewagi Biało-Czerwone już nie mogły wypuścić. Polki grały koncertowo pokazując siłę swojego zespołu. Atak Olivii Różański przypieczętował piąte zwycięstwo Polek.

Magdalena Stysiak była najlepiej punktującą zawodniczką tego spotkania zapisując na swoim koncie 28 punktów – 24 punktowe ataki (49% skuteczności) i 4 bloki. Olivia Różański zdobyła 19 punktów – 17 ataków (również 49% skuteczności) i 2 bloki. Po stronie Dominikany najczęsciej punktowały Brayelin Martinez (20 punktów) i Gaila Gonzalez Lopez (19).

Środa będzie dla Polek dniem przerwy, kolejne spotkanie rozegrają w czwartek z Turcją.

Dominikana – Polska 1:3 (23:25, 28:30, 25:23, 17:25)

Dominikana: B.Castillo, L.Martinez, Marte, Perez, Cruz, Hinojosa, B.Martinez, Ga.Gonzalez, Ge.Gonzalez, J.Martinez, L.Castillo, Peralta, Y.Rodriguez, Y.Pena

Polska: Szczygłowska, Nowicka, Wenerska, Stenzel, Korneluk, Pierzchała, Pacak, Jurczyk, Stysiak, Czyrniańska, Łukasik, Fedusio, Gałkowska, Różański

Źródło: pzps.pl