Reprezentacja Polski w piłce nożnej U-19 po bezbarwnym występie na inaugurację maltańskich młodzieżowych Mistrzostw Europy uległa Portugalii 0-2.

Polacy jeszcze dobrze nie posmakowali występu na Mistrzostwach Europy, już przegrywali 0-1. W 4. minucie przy linii końcowej Portugalczyka sfaulował Dawid Bugaj, z rzutu wolnego zacentrował Hugo Felix a Gabriel Bras z niedużej odległości otwarł rezultat.

Strata gola zgasiła Polaków, którzy wciąż musieli się liczyć z przewagą i atakami rywali, choć te bezpośrednio nie stwarzały zagrożenia pod polską bramką.

Takowe z kolei biło od Tomasza Pieńki, który w 10. minucie był bliski przejęcia bezpańskiej futbolówki. W porę interweniował portugalski defensor. Nasi reprezentanci próbowali zrywami zaskoczyć rywali, jednak wciąż brakowało piłkarskich argumentów.

Tych pod dostatkiem mieli portugalscy gracze. Kilka minut przed przerwą nerwowe poczynania polskich obrońców w swoim polu karnym sprokurowały niebezpieczną sytuację, lecz  Gustavo Sa strzelił nad poprzeczką.

Druga połowa zaczęła się dla Biało-Czerwonych lepiej, bo oddaniem pierwszego strzału na portugalską bramkę. Dokonał tego Wiktor Matyjewicz, ale był to zdecydowanie zbyt lekki strzał, by pokonać Goncalo Ribeiro.

Starania Polaków nie były trwłe, a do głosu ponownie doszli coraz groźniejsi Portugalczycy.

Wykorzystali oni bezwzględnie przewagę liczebną na boisku w związku z urazem pozostającego za linią boczną Matysika, na indywidualną akcję zdecydował się Felix i Polska przegrywała już 0-2.

W końcowym fragmencie meczu nieco śmielej poruszali się po boisko Polacy, jednak w nieładnym okresie z częstymi przerwami w grze po urazach graczy z obu stron nie potrafili pokusić się nawet o honorową bramkę. Najbliżej celu był w 80. minucie Pieńko, po którego uderzeniu musiał interweniować portugalski bramkarz

Kolejny mecz Polacy rozegrają w czwartek z gospodarzem Maltą.

ME U-19, Malta, Paola (Tony Bezzina Stadium)

Polska – Portugalia 0:2 (0:1)

Gabriel Brás 4′, Hugo Félix 60′

Polska: Oliwier Zych –  Dawid Bugaj (69, Dominik Biniek),  Wiktor Matyjewicz, Miłosz Matysik, Igor Drapiński (80, Wiktor Smoliński),Jakub Lewicki (69, Miłosz Brzozowski) – Mateusz Kowalczyk (59, Igor Strzałek), Antoni Kozubal (59, Iwo Kaczmarski), Kacper Urbański – Jordan Majchrzak, Tomasz Pieńko.

Portugalia: Gonçalo Ribeiro – Gonçalo Esteves, António Ribeiro, Gabriel Brás, Martim Marques – Hugo Félix, Diogo Prioste (85, João Gonçalves),  Yanis da Rocha (46, Nuno Félix), Gustavo Sá (67, Samuel Justo), Carlos Borges (75, Miguel Falé) – 9. Rodrigo Ribeiro (85, 15. Herculano Nabian).