Fot: Sander van der Borch

Agata Barwińska zdobyła kwalifikację olimpijską w żeglarskiej klasie ILCA 6, zajmując osiemnaste miejsce podczas mistrzostw świata klas olimpijskich. Polska zdobyła razem cztery przepustki na Igrzyska w Paryżu.

Pomimo osiągnięcia pierwszego celu, tj. kwalifikacji, Agacie nie udało się awansować do wyścigu medalowego. Barwińska była rozczarowana osiągniętym osiemnastym miejscem, mając na koncie wcześniejsze sukcesy, w tym tytuły mistrzyni Europy i wicemistrzyni świata. Konkurencyjna klasa ILCA 6 z trzydziestoma zawodniczkami na wysokim poziomie sprawiła, że błędy w wyścigach miały duże znaczenie w rozrachunku końcowym.  Decydujący wpływ na wynik Agaty miała pierwsza seria wyścigów, gdzie zajęła dalsze pozycje. Niefortunne zdarzenie przed wyścigami, polegające na kradzieży korka z jej łódki, spowodowało, że łódka nabrała wody, co znacząco wpłynęło na jej wydajność i trudność w sterowaniu.

Podsumowując, polscy żeglarze nie zdobyli medalu na mistrzostwach świata w Hadze, ale mają za to cztery kwalifikacje na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Sukcesem można uznać także wyniki w klasie Hansa 303 dla żeglarzy z niepełnosprawnościami, gdzie Polska zdobyła złoty i srebrny medal.

Polscy reprezentanci w Paryżu wezmą udział w klasie 49er, iQFoil kobiet, iQFoil mężczyzn oraz ILCA 6 (kobiety). Nadal istnieją szanse na uzyskanie przepustek w innych klasach, takich jak Formula Kite kobiet, Formula Kite mężczyzn i 49erFX. W klasach 470 i ILCA 7, polscy żeglarze to głównie utalentowani juniorzy, zdobywający doświadczenie wśród startów z seniorami. Warto zaznaczyć, że Polska nie prowadzi na ten moment szkolenia w klasie Nacra 17.