Fot: pzjudo.pl

Polska odniosła historyczny sukces na Mistrzostwach Świata Kadetów w judo. Po złocie Szymona Szulika w kat. -66 kg, Zuzanna Banaszewska zdobyła brąz w kategorii powyżej 70 kg. To najlepszy występ polskich zawodników w tej rangi imprezie.

Zuzanna Banaszewska z UKJ Lemur Warszawa to ćwierćfinalistka Mistrzostw Europy. W sobotę Mistrzostwa Świata Kadetów rozpoczęła od wygranej w 1/16 finału z Brazylijką Camilo w 3 minuty i 46 sekund (2x waza-ari). W 1/8 finału pokonała Rumunkę Visă w 3 minuty i 28 sekund (przez ippon), a potem przegrała w ćwierćfinale z Japonką Inoue, po dwóch minutach pojedynku. Polka jednak trafiła do repasaży. To tam zdobyła brąz, pokonując reprezentantkę Kazachstanu Tengelbayevą w szesnaście sekund (przez ippon) i Tunezyjkę Troudi w  1 minutę i 28 sekund (również przez ippon).

Szymon Szulik (KJ Polonia Rybnik) zdobył wcześniej złoto w  kat. -66 kg, zwyciężając pięciu rywali.

Na Mistrzostwach Europ Kadetów w Odivelas piąte miejsce zajęli: Emilia Bielawska, Magda Glubiak, Zuzanna Banaszewska i Szymon Szulik zajęli piąte miejsca.