Młodzi Polacy do lat 20 rozgromili Portugalię 4-0 w meczu towarzyskim rozegranym w Łomży. O tak wysokim zwycięstwie naszych reprezentantów zadecydował kwadrans marzeń między 33. a 47. minutą gry, kiedy piłka cztery razy zatrzepotała w bramce rywali z Półwyspu Iberyjskiego.

Kontrolny mecz w Łomży reprezentacji U-20 rozpoczął się z dużą dynamiką po polskiej stronie. Nasi gracze atakowali, a także utrudniali wysokim pressingiem wyjścia Portugalczyków spod własnego pola karnego. Przez pół godziny zaznaczyła się spora przewaga Biało-Czerwonych, doszło do kilku groźnych sytuacji w „szesnastce” rywali, lecz pod bramką brakowało dokładności. Wszystko zmieniło się w magicznym kwadransie, który rozpoczął się rzutem rożnym w 33. minucie. Do odchodzącego dośrodkowania z rzutu rożnego w tempo wyskoczył niepilnowany Cezary Polak, oddał głową precyzyjny strzał i Polska prowadziła 1-0. Ledwo minęły dwie minuty, jak świetne podanie w pole karne wykorzystał Marcel Błachewicz, pokonując po raz drugi Pinto. Łomżyńska widownia stosunkowo krótko czekała na kolejną udaną akcję Polaków. Prawą stroną pola karnego pod końcową linię przedarł się Pieńko, zacentrował na dalszy słupek, a tam dużo niższy od interweniującego obrońcy Dominik Marczuk wygrał walkę w powietrzu z rywalem, pakując piłkę głową pod poprzeczkę.

Oszołomieni Portugalczycy od starty gola rozpoczęli również drugą część. Biedrzycki wypatrzył prostopadłym podaniem Tomasza Pieńkę, a ten czwartym trafieniem gospodarzy postawił rywali w sytuacji nie do pozazdroszczenia. Polacy podejmowali kolejne próby zagrożenia bramki próbowali. Próbowali siać zamęt w liniach defensywnych rywali Biedrzycki, Kirejczyk i Fornalczyk. Piątego gola już jednak nie udało się strzelić. W końcowych fragmentach spotkania o honorową bramkę dla gości starali się Monteiro oraz Anjos, jednak Zych nie dał się zaskoczyć i kontrolna gra w Łomży dla Polaków zakończyła się niezwyke okazałym zwycięstwem.

Polska – Portugalia 4-0 (3-0)

Polak 33′, Błachewicz 35′, Marczuk 38′, Pieńko 47′

Polska: Zych – Misiak (76. Kowalczyk), Smolarczyk, Polak (76. Sochań), Marczuk (55. Kirejczyk), Kozubal (76. Matyjewicz), Neugebauer (55. Branecki), Błachewicz (46. Fornalczyk), Kaczmarski (46. Biedrzycki), Majchrzak (55. Borowski), Pieńko (55. Duda)
Portugalia: Pinto – Esteves (46. Parente), Oliveira, Bras, Marques (46. Monteiro), Felix (82. Rocha), Sa (82. Cruz), Prioste (60. Justo), Melro (60. Meireles), Nabian (60. Rodrigues), Felix (71. Anjos)