AWS Energa Szczypiorno Kalisz sromotnie przegrała z Młynami Stoisław Koszalin w pojedynku 9. serii ORLEN Superligi. Jeszcze w przerwie kaliszanki mogły mieć nadzieję na punkty, gdyż dystans bramkowy dzielący oba zespoły był stosunkowo niewielki. Jednak drugą częścią zarządzały już tylko Młyny, mieląc po kolei wszystko co się dało.

Mecz ze względu na to, że był rozgrywany w serii Niepodległościowej miał uroczystą oprawę. Flagę na parkiet w hali Kalisz Arena wnieśli studenci Akademii Wymiaru Sprawiedliwości.

Początek niedzielnego spotkania należał do przyjezdnych. Koszalinianki po 5 minutach prowadziły 0:3, dopiero w 6. minucie pierwszą bramkę dla gospodyń rzuciła Katarzyna Pilitowska. Na nic to się zdało bo już 7. minucie na tablicy było 1:5. W tym momencie o czas poprosił trener Łukasz Kobusiński. Znakomicie w bramce Koszalina spisywała się Natalia Filończuk, która po 10 minutach gry miała na koncie zaledwie dwie stracone bramki, a przyjezdne prowadziły już 2:5. Gospodynie nieco ustabilizowały grę w obronie, pomagając Izabeli Prudzienicy w bramce. W 18. minucie Katarzyna Wilczek rzuciła na remis 5:5. Po takim przestoju o czas poprosił trener przyjezdnych Krzysztof Przybylski.

W 19. minucie na pierwsze w tym meczu prowadzenie wyszły gospodynie za sprawą bramki Oleksandra Zamyshliak – 6:5, chwilę później odpowiedziała Anna Mączka i na tablicy znów widniał remis, tym razem 6:6.W 22. minucie znów prowadziły Młyny Stoisław Koszalin po bramce z rzutu karnego Anny Mączki. Na dwie bramki przewagi przez całe boisko rzuciła Kristyna Kubisova 6:8. Koszalinianki wykorzystały podwójne osłabienie gospodyń podwyższając w 25. minucie prowadzenie do czterech bramek – 6:10.Przyjezdne kontrolowały końcówkę pierwszej połowy. Po 30 minutach gry schodziły prowadząc 8:12.

Mimo, że drugą część spotkania otwarła bramką Oleksandra Zamyshliak, to koszalinianki zaczęły powiększać przewagę, która już w 35. minucie wynosiła sześć bramek 10:16. Koszalinianki wciąż powiększały przewagę w 40. minucie prowadząc 12:19. Do gry gospodyń zaczęły wkradać się błędy i w 41. minucie przyjezdne prowadziły już przewagą dziewięciu bramek 12:21. Dominacja Koszalina wciąż się powiększała, a gospodynie nie miały żadnych argumentów na dobrze dysponowane koszalinianki. Mecz ostatecznie zakończył się wynikiem 16:30.

Najlepszą zawodniczką w zespole gospodarzy została wybrana bramkarka Izabela Prudzienica. MVP niedzielnego meczu została wybrana bramkarka Młynów Stoisław Koszalin Natalia Filończuk, która broniła na poziomie 48 proc.

AWS Energa Szczypiorno Kalisz – Młyny Stoisław Koszalin 16:30 (8:12)

AWS Energa Szczypiorno Kalisz: Falińska, Prudzienica – Pilitowska 3, Zamyshliak 3, Kisiel-Stężała, Lisewska, Stanisławczyk, Miłek 3, Gliwińska 1, Wilczek 2, Kucharska 1, Kaczmarek 2, Czapracka, Borysławska 1

Kary: 14 minut (Borysławska, Stanisławczyk – po 4 minuty, Pilitowska, Zamyshliak, Gliwińska – po 2 minuty)

Karne: 4/5

Młyny Stoisław Koszalin: Ivanytsia, Filończuk -Byrak, Jura, Męczykowska, Mączka 10, Zaleśny 1, Koper 1, Szynaruk, Rycharska 2, Kobisova 8, Nowacka, Szajek, Polańska 7

Kary: 8 minut (Męczykowska – 4 minuty, Zaleśny, Koper – po 2 minuty)