Fot: PGE Rysice

Grot Budowlani Łódź nie podreperowali konta punktowego w starciu 18. kolejki TAURON Ligi, ulegając PGE Rysicom. Komplet punktów rzeszowianki zawdzięczają dobrej postawie w końcówkach setów.

Smaczkiem tego meczu była debiutująca ponownie na polskich parkietach po kilkumiesięcznej przygodzie chińskiej Jelena Blagojević. Serbska przyjmująca podpisała do końca sezonu umowę z Grotem Budowlanymi Łódź, choć wcześniejsze 5 lat spędziła w rzeszowskiej ekipie.

Początek spotkania była łaskawy dla Grota Budowlanych, który po asie serwisowym Eweliny Wilińskiej prowadził 10:7. Przyjezdne odrabiały straty, wykorzystując w ofensywie środkowe Magdalenę Jurczyk i Weronikę Centkę, by po punkcie tej ostatniej doprowadzić do wyrównania (16:16). W końcówce seta miejscowe miały problemy w grze na siatce, a po drugiej stronie dużo ofensywnej jakości dawała Amanda Coneo. Dokładając akcje blokiem rzeszowianki miały prostą drogę do zwycięstwa w tym secie, kończąc z 6-punktowym zapasem (19:25).

Od wyrównanych wymian zaczął się drugich set, lecz dwa asy Gabrieli Orvosovej z rzędu mogły wybić z uderzenia łodzianki (8:10). Ana Bjelica oraz Mackenzie May nie pozwoliły by tak się stało i ponownie bój wrócił do równowagi. Przełom w tym rozdaniu nastąpił przy stanie 18:18. Cztery punkty z rzędu podopiecznych Macieja Biernata zrobiły swoje. Grot Budowlani wyszedł czteropunktowe prowadzenia (22:18) i choć opiekun gości Stephan Antiga szukał rozwiązań w swoim kwadracie, nic w tym secie już nie wskórał. Zablokowanie Julii De Pauli dalo gospodyniom seta (25:20) i wyrównanie.

Trzecia partia układała się korzystnie dla gości, gdyż po zablokowaniu May i asie serwisowym Coneo PGE Rysice osiągnęły 5-punktową zaliczkę (6:11). Ambitne łodzianki raz przyspieszały grę i dochodziły przeciwniczki na punkt, lecz środkową fazę znów lepiej wykorzystały rzeszowianki, odjeżdżając po uderzeniu Weroniki Szlagowskiej w kontrze na 5 punktów (15:20). Łódzki zespół podjął się jeszcze jednego pościgu za rywalki, dzięki serbskiej zadziorności udanemu. Dwukrotnie udanie zagrała Bjelica, a raz Blagojević i mieliśmy w tym secie po równo (22:22). Progres gry łodzianek nie został utrzymany, gdyż po przeciwnej stronie nie do zneutralizowania była Coneo. Kolumbijka świetnie przyczaiła się w bloku na Bjelicę, a za chwię zamknęła seta nieszablonową kontrą (22:25).

Rozbestwiona Coneo wespół ze Szlagowską kontynuowały punktowanie łodzianek na początku czwartej partii, którą rzeszowianki wygrywały już 4-punktami (4:8). Szybko zareagowały miejscowe, odrabiając straty przy aktywnej grze całego zespołu, a w szczególności May (9:9). Następny okres do walka o inicjatywę, w której nieznacznie lepsze były Rysice. Jednak uporczywość May oraz skuteczność Bjelicy dały nadzieję na przedłużenie meczu (16:16). Optymizm łódzkiej drużyny nie trwał długo, bo wysoki rytm złapała Orvosova, przeprowadzając prawą stroną ataki nie do zatrzymania. W krótkim odstępie czasowym gospodynie traciły 5 punktów (17:22).