Fot: budowlanilodz.pl

Grot Budowlani Łódź po wyjazdowym zwycięstwie w rewanżowym pojedynku z francuskim Beziers VB w ćwierćfinale Pucharu CEV zameldowali się w najlepszej czwórce rozgrywek. Spotkanie ułożyło się znakomicie dla łodzianek, które już po drugim wyraźnie wygranym secie przypieczętowali awans.

Łódzka drużyna trafiła do Pucharu CEV z trzeciego miejsca w grupie Ligi Mistrzyń. Na drodze do półfinału stanęło im Bieziers, półfinalista poprzedniego sezonu we Francji, a obecnie piąta drużyna w tabeli ligi, podobnie jak Grot Budowlani w TAURON Lidze. Pierwszy mecz w łódzkiej Sport Arenie nie był najlepszy w wykonaniu podopiecznych Macieja Biernata. Ważniejsze od stylu było jednak zwycięstwo 3:1, dające spory komfort przed rewanżem – do awansu wystarczyło wygranie dwóch setów.

Łodzianki zadanie wykonały w najszybszym  możliwym czasie. Grot Budowlani zagrali we Francji bardzo dobrze i od początku dominowali. W pierwszym secie przegrywali tylko raz – 17:18, gdy zablokowana została Jelena Blagojević. Nowa siatkarka łódzkiego klubu po raz pierwszy zaczęła mecz w szóstce, pokazując wszystkie swoje atuty: od doświadczenia, przez technikę i spryt. Wracając do gry, to Francuzki krótko cieszyły się z przewagi, bo sześć kolejnych punktów zdobyły siatkarki z Łodzi i nie zmarnowały szansy.

W kolejnej partii Grot Budowlani dominowali już bardzo wyraźnie. Doskonale grała Ana Bjelica, która skończyła 8 z 11 ataków, dodając do tego asa i blok. Równa gra była tylko do wyniku 7:7, po czym przewaga łodzianek szybko wzrosła do sześciu punktów (14:8). Ewelina Wilińska wykorzystywała w ataku wszystkie swoje koleżanki, a przeciwniczki były bezradne. Ostatni punkt, pieczętujący awans, zdobyła Blagojević.
Później trener Biernat dał szansę gry zmienniczkom, dlatego trzeci set był wyrównany, lecz w końcówce przewagę uzyskało Beziers. I wspierane przez bez przerwy grającą orkiestrę, poszło za ciosem, doprowadzając do tie-breaka. W nim do szóstki wróciła Wilińska, wybrana MVP meczu, a Grot Budowlani wrócili do dobrej gry.

Ostatnią polską drużyną siatkarek, która była w najlepszej czwórce Pucharu CEV, była Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna, która w 2013 roku wygrała te rozgrywki. W półfinale Grot Budowlani zagrają ze zwycięzcą z pary serbsko-szwajcarskiej: Jedinstvo Stara Pazova – Viteos Neuchatel (w pierwszym meczu było 3:1).

Beziers VB – Grot Budowlani Łódź 2:3 (21:25, 16:25, 25:23, 25:20, 11:15)

Beziers VB: Nafrechoux, Bouzinac, Fricano, Powell, Ogoms, Gray, Bodinier, Victoria Lopez, Lohman, Milos, Hoffman, Bernard, Agnese
Grot Budowlani Łódź: Wilińska, Pol, Lisiak, Kukulska, Łazowska, Sobiczewska, Bjelica, Mitrović, Różyńska, May, Blagojević, Łysiak

Źródło: tauronliga.pl