Dziś Polska rozpoczęła zmagania ze Szwajcarią w Billie Jean King Cup. Na pierwszy ogień poszła najlepsza tenisistka świata, Iga Świątek. Swoje zadanie, zwycięstwo z Simoną Waltert, wykonała prawidłowo.

Spotkanie od samego początku zdominowała Polka. Najlepsza rakieta świata już w pierwszym gemie zwyciężyła bez straty punktu. Potem nie udało jej się tego dokonać do stanu 2:5, ale wygrała jeszcze dwa gemy, dzięki czemu wyszła na prowadzenie 3:0. Po raz pierwszy Szwajcarka okazała się w gemie czwartym wygrywając minimalnie 40:30. Świątek nie pozwalała jednak 158. w światowym rankingu Simonie Waltert na zbyt wiele, chociaż ta wygrywając kolejnego gema złapała kontakt. To nie zmieniło mimo wszystko wyglądu gry, a Iga ponownie uzyskała trzygemową przewagę. Wraz z kolejnymi minutami Szwajcarka zdołała urwać jeszcze jeden gem, ale wracająca do reprezentacji Polski Iga Świątek zakończyła tego seta zwyciężając 6:3.

Druga odsłona rywalizacji to jednoznaczna i bezpardonowa przewaga Igi. Polka tego seta rozegrała jezcze lepiej niż poprzedniego. Przy stanie 1:0 dla Polki, jej rywalka mogła szybko wyrównać, jednak obroniła próby przełamania i podwyższyła prowadzenie. Trzeci gem zwyciężyła na czysto, a czwarty wynikiem A:40 i miała już ogromną przewagę nad przeciwniczką. Szwajcarka zdobyła ostatecznie jednego gema, choć równie ciężko wywalczonego jak pierwszy zwycięski w poprzedniej partii. W siódmym gemie spotkanie zakończyła Iga wykorzystując pierwszą piłkę meczową.

To spotkanie od początku miało wyraźną faworytkę. Simona Waltert ze Szwajcarii nigdy nie znajdowała się w pierwszej serce światowego rankingu, a jej najlepszymi osiągnięciami są trzecia runda Australian Open 2023 i ten sam etap Australian Open w tym roku. Natomiast jeśli chodzi o bezpośrednie mecze bohaterek dzisiejszego pojedynku, to panie spotkały się dwukrotnie. Por aż pierwszy na korcie juniorskiego Wimbledonu 2018 i na mączce w 2020 roku. Oba spotkania wynikiem 2:0 wygrywała Polka.

Drugim meczem tej rywalizacji w Billie Jean King Cup będzie mecz Celine Gaef (148. WTA) z Magdaleną Fręch (52. WTA).

Billie Jean King Cup (1. pojedynek meczu Szwajcaria – Polska)

Simona Waltert (158. WTA) – Iga Świątek (1. WTA)

0:2 (3:6; 1:6)