Mało prawdopodobne stało się faktem. Koszykarki Pszczółki AZS Lublin po jednopunktowym zwycięstwie na swoim parkiecie wygrały rewanż w Moskwie ze Spartakiem 73-69 i wystąpią w fazie grupowej EuroCup !!!

Początek spotkania był bardzo nerwowy w wykonaniu lubelskich zawodniczek. Przyjezdne jakby wystraszone klasą rywala notowały straty, a moskwianki choć równie nonszalancko przeprowadzały ataki, rzuciły dwukrotnie za trzy punkty i nieźle poczynały sobie pod koszem, zdobywając 7. punktową zaliczkę (10:3). W dalszej części gry koszykarki Pszczółki AZS próbowały zapanować nad sytuacją, ale pierwszą kwartę, przegraną 10:22 musiały jak najszybciej zapomnieć.

Z zupełnie innym nastawieniem przyjezdne rozpoczęły drugie 10 minut. Zaczęły trafiać Amerykanki – Natasha Mack oraz Kamiah Smalls. Dobrze pod kosz weszła Emilia Kośla, a z czasem rozkręcała się Martina Fassina i rosyjski zespół zaczął trwonić zapas. Zakończenie pierwszej połowy tchnęło w ekipę z Lublina jeszcze więcej nadziei – Smalls trafiła z łuku przy dźwięku syreny i moskwianki prowadziły tylko 39-36.

Po przerwie trwała kontynuacja lepszej gry Pszczółki. W 23. minucie akademiczki po raz pierwszy w tym spotkaniu wyszły na prowadzenie. Ukąszenie Pszczółki miało poważny skutek dla miejscowych. Lublinianki przeprowadziły jeszcze kilka płynnych akcji i podniosły zapas do 8. punktów (43:51). Tę przewagę przyjezdne mogły przynajmniej utrzymać, ale stanęły i moskiewski zespół wyrównał, a potem objął prowadzenie, by za chwilę go powiększyć (57:51). Końcówka tej partii była udana podobnie jak przed przerwą. Klaudia Niedźwiecka zaskoczyła rywalki rzutem za trzy i przez decydującą kwartą lublinianki miały tylko 3. punkty straty (57:54).

W ostatnim rozdaniu sprawy w swoje ręce wzięła Smalls wspierana Koślą. Goście odjechały na kilka punktów przewagi i ten dystans się utrzymywał. W emocjonującej końcówce rzut Thompson za trzy zbliżył Spartak na jeden punkt do lublinianek, a w dodatku na 10. sekund przed końcem te zgubiły piłkę. Zawodniczka Spartaka przestrzeliła jednak z najbliższej odległości, a niebawem zawodniczki z Lubina mogły zaprezentować taniec radości.

Pszczółka AZS znalazła się zatem w fazie grupowej EuroCup, w której zagra z z tureckim CBK Mersin Yenisehir BLD, białoruskim BC Horizont Mińsk oraz krajowym rywalem – PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski.

SPARTAK Vidnoje Moskwa – Pszczółka AZS UMCS Lublin 69:73 (22:10, 17:26, 18:18, 12:19)

szczółka: Fassina 13, Jakubcova 9, Mack 15, Smalls 22., Stanacev 2 – Kośla 9, Niedźwiedzka 3, Sklepowicz.

Spartak: Fedorova 4, Jones 10, Nuritdinova 12, Repnikova 16, Thompson 27 – Balykova, Ignatova, Kord, Zotkina.

Serial pt. „Budowa Alchemii” w Lublinie trwa. Ratusz przegrywa 0:2