W niedzielne popołudnie w ramach 17. kolejki Fortuna I Ligi Sandecja Nowy Sącz na Stadionie Miejskim w Niepołomicach podejmowała gdyńską Arkę. Żółto-Niebiescy polegli podopiecznym Dariusza Dudka 3:1.

Już w 40. sekundzie meczu sędzia podyktował rzut karny dla „Bianconerich”. „Jedenastkę” wykorzystał Damir Šovšić i od 3. minuty gry Sandecja prowadziła 1:0. Arka w 20. minucie spotkania zdołała wyrównać po strzale Michała Bednarskiego. Jednak mimo przewagi Żółto-Niebieskich w posiadaniu piłki (62%), w 36. minucie ponownie na prowadzenie wyszli sądeczanie po mocnym uderzeniu Dawida Wolnego. W drugiej odsłonie doczekaliśmy się tylko jednej bramki. W 85. minucie Sebastian Rudol powiększył prowadzenie gospodarzy na 3:1. Ten wynik utrzymał się już do końca spotkania, mimo że sądeczanie kończyli mecz w „dziesiątkę”.

Obie drużyny mierzyły się ze sobą 16. razy na murawie, a bilans tych spotkań jest wciąż na korzyść Żółto-Niebieskich (9. zwycięstw, 4. porażki, 3. remisy).

Najbliższy mecz w ramach 18. kolejki Fortuna I Ligi piłkarze z Nowego Sącza rozegrają 17 listopada (środa) ze Skrą Częstochowa. Zespół z Gdyni natomiast 20 listopada (sobota) rozegra ponownie mecz na wyjeździe, mierząc się z Zagłębiem Sosnowiec.

I połowa

Punktualnie o 15:00 zabrzmiał pierwszy gwizdek arbitra Konrada Kiełczewskiego na Stadionie Miejskim w Niepołomicach i od środka wypożyczonego boiska rozpoczęli gospodarze (sądeczanie). Już w niespełna pierwszej minucie spotkania arbiter dopatrzył się faulu Harisa Memića (Arka Gdynia) na Dawidzie Wolnym (Sandecja Nowy Sącz) i podyktował rzut karny dla „Bianconerich”. „Jedenastkę” wykorzystał chorwacki piłkarz bośniackiego pochodzenia Damir Šovšić (Sandecja Nowy Sącz) i na „dzień dobry” podopieczni Dariusza Dudka prowadzili 1:0. Posiadający 62. procentową przewagę w posiadaniu piłki Żółto-Niebiescy nie złożyli broni i już w 20. minucie gry odpowiedzieli wyrównaniem. Strzelcem wyrównującego gola Michał Bednarski (Arka Gdynia). Choć to zespół znad morza przejął inicjatywę po zdobyciu bramki i zmuszał gospodarzy do gry w obronie to jednak w 36. minucie, po szybkiej kontrze, ponownie na prowadzenie wyszli „Sączersi”. Zdobywcą bramki Dawid Wolny (Sandecja Nowy Sącz), który po odebraniu piłki od dośrodkowującego Błażeja Szczepanka (Sandecja Nowy Sącz) mocnym i zdecydowanym uderzeniem skierował ją wprost do siatki. Sędzia z Białegostoku do tej partii gry doliczył jeszcze pięć minut, jednak nie zmieniły one dotychczasowego wyniku 2:1 dla Sandecji.

II połowa

Po przerwie od środka boiska rozpoczęli goście, którzy wyszli na drugą odsłonę tak jak i gospodarze bez żadnych zmian w składach. Początek tej partii wydawał się wyrównany – posiadanie piłki przez „Arkowców” zmalało z 62% do 55%. W 62. minucie Elhadji Maissa Fall (Sandecja Nowy Sącz) zdecydował się zakończyć jedną z akcji mocnym uderzeniem, jednak strzelił niedokładnie i piłka minęła słupek bramki przyjezdnych. W 66. minucie Fabian Hiszpański (Arka Gdynia) zadał cios zza pola karnego, jednak wprost w ręce 33-letniego bramkarza gospodarzy Dawida Pietrzkiewicza (Sandecja Nowy Sącz). W 73. minucie Damian Chmiel (Sandecja Nowy Sącz) starał się podwyższyć prowadzenie, oddając pod rząd dwa strzały na bramkę przyjezdnych. Wszystkie obronił czujny na posterunku bramkarz Żółto-Niebieskich Daniel Kajzer (Arka Gdynia). Jednak w 85. minucie bramkarz drużyny znad morza był bez szans wobec zadanego ciosu zza pola karnego przez Sebastiana Rudola (Sandecja Nowy Sącz) i „Bianconeri” zwiększyli prowadzenie na 3:1. Ten wynik utrzymał się już do końca tego spotkania, mimo że sądeczanie kończyli mecz w „dziesiątkę”, gdyż na minutę przed końcem gry (podstawowego czasu) drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę otrzymał Maciej Małkowski (Sandecja Nowy Sącz).

Fortuna I Liga – 17. kolejka (14.11.2021r.)

Sandecja Nowy Sącz vs Arka Gdynia 3:1 (2:1)

Bramki: 3. Sovsić (SAN), 20. Bednarski (ARK), 36. Wolny (SAN), 85. Rudol (SAN)

Żółte kartki: 10. Janicki (SAN), 87. Kasperkiewicz (ARK), 88. Małkowski (SAN)

Czerwona kartka: 89. Małkowski (SAN)

Sandecja Nowy Sącz: Pietrzkiewicz – Piter-Bucko, Boczek, Rudol, Słaby, Chmiel, Sovsić, Fall, Szczepanek (77. Zych), Janicki (78. Małkowski), Wolny. Trener: Dariusz Dudek

Arka Gdynia: Kajzer – Kasperkiewicz, Marcjanik, Memić, Hiszpański, Stępień (64. Rosołek), Milewski, Bednarski (76. Deja), Adamczyk, Siemaszko (82. Vinicius), Czubak. Trener: Ryszard Tarasiewicz

Sędzia: Konrad Kiełczewski (Białystok)