Koszykarki Pszczóki Polski Cukier AZS UMCS Lublin wracają ze stolicy Białorusi z tarczą ! Lublinianki w kluczowym o wyjściu z grupy spotkaniu z Horizontem Mińsk okazały się lepsze, wygrywając dzięki postawie w drugiej połowie 70-61. Zajmując w grupie C drugą pozycję, jako kolejna polska ekipa – po Polkowicach – zagrają w następnej rundzie EuroCup.

Przed spotkaniem wiadomo było, ze jest to bezpośrednia  potyczka o wyjście z grupy. Oba zespoły zgromadziły po 7 punktów i zwyciężczynie meczu miały zagwarantowany dalszy udział w rozgrywkach. Pierwsze dwie kwarty, choć niezwykle nerwowe w wykonaniu koszykarek tak z Mińska jak też z Lublina obfitowały w walkę na styku. Kwartę numer 1 wygrały przyjezdne (15:16), natomiast w drugiej minimalnie lepsze okazały się zawodniczki z Mińska (14:13). To sprawiło, że przez długą przerwę na tablicy wyników widniał wynik remisowy (29:29) i o wszystkim miała przesądzić druga część rywalizacji.

W trzeciej kwarcie Pszczółka AZS podkręciła tempo wychodząc na prowadzenie, które dzięki dokładnemu rozegraniu Stanacev oraz znakomitej dyspozycji rzutowej Smalls powiększała. W sukurs lubliniankom przyszły gospodynie, które w pierwszych trzech minutach po przerwie kilka razy zgubiły piłkę, a w kontrach przyjezdne czuły się dobrze. W dalszej części tego rozdania z obu stron dużo było rzutów z obwodu, lecz w wielu przypadkach – głównie przy próbach Białorusinek – zawodziła skuteczność. W 37. minucie zapas gości wynosił 8 punktów (37:45) i mógł być jeszcze powiększony, lecz nieprzygotowane rzuty i nonszalancja pod koszem nie była w tym okresie dobrym doradcą lubelskiej drużyny. Ostatecznie wraz z syreną oznajmiającą koniec trzeciej odsłony zawodniczki z Lublina miały jeszcze 4. oczka zaliczki (45:49).

W decydującym, ostatnim akcie spotkania polski zespół mógł w dalszym ciągu liczyć na Amerykankę Smalls, do której walką pod koszem dołączyła Mac. Słowa uznania należy skierować równie z  do Bułgarki Stanacev, która bezbłędnie prowadziła grę swojej drużyny. Dystans między ekipami nie malał, a w 38. minucie pojawiło się 7 punktów przewagi. Lublinianki kontrolowały spotkanie już do końca, nie oddając rywalkom pola i po końcowej syrenie mogły się cieszyć z historycznego sukcesu, jakim jest awans Pszczółki AZS UMCS Lublin do fazy play-off EuroCup. Poza białoruską ekipą, polki w pokonanym polu grupy C pozostawiły również koleżanki z Gorzowa Wielkopolskiego.

Horizont Mińsk – Pszczóka Polski Cukier AZS UMCS Lublin 61: 70 (15:16, 14:13, 16:20, 16:21)