NEMANJA NENADIĆ, fot. Anna Kmiotek, polski-sport.com

Enea Zastal BC Zielona Góra wyruszyła do Rosji, by w lidze VTB zmierzyć się z Parmą Perm. W zeszłym roku Zielona Góra wygrała z zespołem Parmy dwukrotnie, jednak bukmacherzy za faworyta brali drużynę gospodarzy. Warto zauważyć również, że polski zespół był w lidze ekipą z największą ilością strat. Gospodarze prowadzili od pierwszych minut, prezentując lepszą koszykówkę, i doprowadzili przewagę do końca zwyciężając 83:72.

1 kwarta

Juskevicius otworzył mecz rzutem zza łuku. Zielonogórzanie pierwsze punkty zdobyli dopiero po 1,5 minuty trwania meczu. Branden Frazier popełnił faul w obronie, jednak nie było z tego rzutów wolnych dla rywali. Mareks Mejeris zanotował dwa celne rzuty z rzędu i Parma prowadziła już 11:2. Zastal miał na koncie kilka rzutów na kosz, jednak żaden nie okazał się celny. Rosyjski zespół dużo grał pod obręcz, co przynosiło mu korzyści. Złą passę przełamał Dragan Apić trafiając za dwa (4:13). Po pierwszych 7 minutach zielonogórzanie nie mieli na koncie ani jednego celnego rzutu za 3. Rywale natomiast trafiali zza łuku co drugą piłkę. Jarosław Zyskowski został zablokowany i kontratak znów wykorzystali przeciwnicy (20:9). Enea Zastal zakończyła 1Q 11 punktami straty do gospodarzy (11:22).

2 kwarta

Zastal przystąpił do drugiej kwarty z zaledwie 29% z gry. Niewątpliwie Polski zespół musiał poprawić swoją defensywę. Nemanja Nenadić został faulowany i mógł poprawić wynik rzutami wolnymi. Wykorzystał je oba doprowadzając do wyniku 17:26. Eigirdas Zukauskas zdobył swoje pierwsze punkty rzutem z linii 6,75 m. Nenadić zapisał na koncie zbiórkę w ataku, jednak nie przełożył jej na punkty, a piłkę przejęła Parma. Polski zespół w dalszym ciągu nie zanotował żadnego celnego rzutu za 3, a mijała już 5. minuta drugiej kwarty. Bez wątpienia wicemistrzowie Polski nie prezentowali się dobrze, a mecz nie układał się po ich myśli. Mejeris został faulowany przy rzucie przez Andiego Mazurczaka. Punkty zostały zaliczone, a dodatkowo zostały mu przyznane rzuty wolne, które wykorzystał (37:19). Lewym półhakiem Apić trafił jeszcze do kosza, jednak nadal Perm utrzymywał prowadzenie. Między innymi niedokładne podania przyczyniły się do przegrania przez Zastal także drugiej kwarty (42:27).

3 kwarta

David Brembly przełamał złą passę rzutów za 3 i trafił do kosza zza łuku. Skrzydłowy Zastalu po raz kolejny stracił piłkę i na punkty przełożyła ją ekipa Permu. W niedługim czasie kolejną stratę na koncie zapisał Mazurczak. Bezsprzecznie podopieczni Olivera Vidina musieli lepiej pilnować piłki i szanować ją, nie dając przeciwnikom okazji do łatwych punktów. W mecz nie mógł wstrzelić się Zyskowski, który do tej pory zanotował z gry 0/6. Vidin do tej pory nie skorzystał z siedzącego na ławce Krzysztofa Sulimy. Zukauskas popełnił błąd kroków, jednak na razie obyło się to dla jego zespołu bez większych konsekwencji, ponieważ nadal prowadzili 56:35. Tony Meier zanotował celny rzut za 3, natomiast Brembly po przechwycie trafił za dwa doprowadzając do wyniku 42:59. Artsiom Parakhouski dobrze ustawił się pod koszem i niepilnowany po raz kolejny zdobył punkty.

4 kwarta

Zastal w pewnym momencie zmniejszył straty do 11 „oczek” i wiele wskazywało na to, że uda mu się wyrównać wynik i powalczyć jeszcze w tym meczu. Niestety trzecia kwarta zakończyła się ponownym, dużym, ponad 20- punktowym prowadzeniem gospodarzy. Lekko ożywiła się gra polskiego zespołu, jednak nadal nie był on w stanie powtrzymać rywali w obronie. Na tym etapie meczu trwała walka kosz za kosz. Nie była to jednak optymalna opcja dla zespołu Vidina, który nadal przegrywał 12 punktami (59:71). Gospodarze zdecydowanie lepiej spisywali się w rzutach z lini 6,75m. Na tym etapie mieli już na koncie 10 celnych rzutów zza łuku. Sytuacja Zastalu była trudna i wszystko wskazywało na to, że straty nie są już do odrobienia. Trener Kazys Maksvytis był już pewny wygranej na tyle, by na końcówkę 4Q wpuścić swoich młodych zawodników. Ostatnia akcja należała do Zastalu i na punkty przełożył ją Nenadić (72:83).

Parma Perm- Enea Zastal BC Zielona Góra 83:72
(22:11; 20:16; 27:20; 14:25)

Składy drużyn:

Parma Perm: Juskevicius 18, Mejeris 18, Parakhouski 16, Hill 14, ,Zukauskas 12, Platunov 3, Zabelin 2, Bulanov 0

Enea Zastal BC Zielona Góra: Apić 22, Nenadić 21, Brembly 18, Meier 9, Mazurczak 2, Zyskowski 0, Żołnierewicz 0, Frazier 0