Aktualne mistrzynie Europy nie rozpoczęły bronienia tytułu od zwycięstwa. Usprawiedliwieniem dla tego jest jednak fakt, iż EURO 2022 Holenderki zainaugurowały pojedynkiem z inną niezwykle mocną reprezentacją – Szwedkami. Ich mecz zakończył się remisem 1:1.

Jako pierwsze futbolówkę w siatce umieściły dzisiaj piłkarki ze Skandynawii. Ogromny udział przy golu miała nowa zawodniczka włoskiego Milanu, Kosovare Asllani, która kilkanaście minut wcześniej zmarnowała dogodną okazję do strzelenia gola. Była atakująca Realu Madryt w 35. minucie zaprezentowała efektowny rajd prawym skrzydłem, w którym 32-latka wypuściła sobie piłkę między nogami Aniek Nouwen. Szwedka wyłożyła piłkę lewej wahadłowej swojego zespołu, Jonnie Andersson, a tej w sytuacji sam na sam nie pozostało nic innego, jak otworzyć wynik tego starcia. Stefanie van der Gragt próbowała jeszcze wybić piłkę z linii bramkowej, lecz nie zdołała uchronić zespołu z Niderlandów przed stratą gola. Warto dodać, że Szwedki wyszły na prowadzenie, kiedy w holenderskiej bramce stała rezerwowa Daphne van Domselaar. Doświadczona Sari van Veenendaal musiała bowiem z powodu kontuzji zejść z boiska już w 22. minucie. Anderson do bramki mogła jeszcze w pierwszej połowie dołożyć asystę. Jej dośrodkowania na gola uderzeniem głową nie zdołała jednak zamienić Lina Hurtig.

Odpowiedź aktualnych mistrzyń Europy i wicemistrzyń świata przyszła w drugiej połowie i to już w jej pierwszych minutach. Kontratak Holenderek rozpędziła Vivianne Miedema. W obronie chciała pomóc swoim koleżankom Fridolina Rolfö, lecz uczyniła to na tyle nieudanie, że futbolówka znalazła się pod nogami Jill Roord, a ta bez przyjęcia uderzyła z 15. metra, pokonując Hedvig Lindahl. Rolfö w końcówce miała jeszcze szansę na zostanie bohaterką Szwedek, lecz jej strzał zza pola karnego obroniła Daphne van Domselaar.

W grupie C mamy zatem ciekawą sytuację. Wszystkie cztery drużyny zremisowały swoje mecze i mają po jednym punkcie po pierwszej kolejce. W innym z dzisiejszych meczów Portugalia podzieliła się bowiem punktami ze Szwajcarią.