Kolarstwo torowe
Nicola/ commons.wikimedia.org

Daria Pikulik zdobyła brązowy medal w kolarskim wieloboju w ramach ME w kolarstwie torowym.

Omnium, czyli kolarski wielobój składał się z czterech części – Scratchu, wyścigu tempowego, eliminacyjnego oraz punktowego.

W rywalizacji kobiet świetnie zaprezentowała się Daria Pikulik. Polka rozpoczęła od zwycięstwa w scratchu, czyli wyścigu na dystansie 38 kółek, co równało się długości 7,6 kilometra. W wyścigu tempowym Pikulik zajęła 2. miejsce, zaś w wyścigu eliminacyjnym sklasyfikowano ją na 5. lokacie. Najlepszy zawodnik zdobywał 40 pkt, zaś każdy kolejny 2 oczka mniej.

Przed ostatnim wyścigiem Pikulik miała na koncie 110 pkt, co dawało 2. miejsce ze stratą 4 pkt do prowadzącej Francuzki Copponi.

Wyścig punktowy to wyścig na dystansie 20 kilometrów, czyli 100 kółek. Na zawodniczki czekało 10 sprintów punktowanych, ale ostatni nagradzany był podwójnie. Zdublowanie stawki oznaczało bonifikatę 20 pkt. Punkty zdobywane w tej konkurencji były doliczane do dorobku zgromadzonego za zajęte miejsca w poprzednich konkurencjach.

Ostatni etap omnium nie został przeprowadzony płynnie, ponieważ doszło do wypadku i zmagania zostały wstrzymane na 36 okrążeń do mety. Polka miała wówczas na koncie 157 pkt po dwóch nadrobionych kółkach względem rywalek. Prowadziła wciąż Francuzka Copponi, która powiększyła przewagę do 8 pkt.

Tuż po przerwie Polka wygrała dwa kolejne sprinty i zmniejszyła stratę do 4 pkt. Na czoło wyszła kilka chwil później Włoszka Barbieri, która nadrobiła trzy kółka, co automatycznie dało jej zastrzyk w postaci 60 pkt. Ostatecznie wynik naszej reprezentantki wyniósł 167 pkt, co wystarczyło na 3. miejsce. Wygrała Włoszka Barbieri (174 pkt), zaś na 2. miejscu została sklasyfikowana wspomniana już Francuzka Copponi (17 pkt).

W rywalizacji mężczyzn 5. miejsce zajął Daniel Staniszewski. Tu panowie mieli 12 punktowanych sprintów, łącznie do pokonania 25 kilometrów, czyli 125 okrążeń.