fot: YouTube

Przegląd Sportowy ujawnił 25. nominacji, które powalczą o miano najlepszego polskiego sportowca 2022 r. Wśród nominowanych nie zabrakło Roberta Lewandowskiego, Igi Świątek czy sporego grona polskich lekkoatletów.

88. gala plebiscytu Przeglądu Sportowego odbędzie się w styczniu, ale już teraz wiemy kto zalicza się do grona walczących o ten zaszczytny tytuł. Ostatnie dwie edycje wygrał Robert Lewandowski. Czy tym razem znajdzie się ktoś kto go pokona? O tym przekonamy się na początku przyszłego roku. Trzeba przyznać, że ten rok naprawdę obfitował w polskie sukcesy, więc wybór nie będzie należał do najprostszych.

Nominacje:

1. Fabian Barański, Mirosław Ziętarski, Mateusz Biskup, Dominik Czaja (wioślarstwo)

Srebro ME indywidualnie i w sztafecie.

5. Kajetan Kajetanowicz (rajdy samochodowe)

Trzecia załoga Rajdowych Mistrzostw Świata w kategorii WRC 2.

6. Anna Kiełbasińska (lekkoatletyka)

Trzy medale ME: dwa razy srebro ME w sztafecie 100 m i 400 m, indywidualnie brązowy medal ME

7. Małgorzata Kołdej (rugby 7)

Mistrzostwo Europy

8. Dawid Kubacki (skoki narciarskie)

Brązowy medal Igrzysk Olimpijskim w Pekinie na normalnej skoczni, wygrana cyklu Letniego Grand Prix, dwa zwycięstwa w Wiśle na inauguracje sezonu zimowego 2022/2023.

9. Bartosz Kurek (siatkówka)

Wicemistrzostwo świata, tytuł najlepszego atakującego MŚ

10. Robert Lewandowski (piłka nożna)

Nagroda Złotego Buta dla najlepszego strzelca w topowych ligach Starego Kontynentu. Tytuł mistrza Niemiec, król strzelców Bundesligi.

11. Aleksandra Lisowska (lekkoatletyka)

Mistrzostwo Europy w maratonie, drużynowo brązowy medal.

12. Adrian Meronk (golf)

Wygrał turniej DP World Tour. Awans do trzeciej rundy golfowego turnieju Wielkiego Szlema.

13. Piotr Michalski (łyżwiarstwo szybkie)

Mistrz Europy na 500 metrów. Z drużyną zdobył srebrny medal MŚ.

14. Aleksandra Mirosław (wspinaczka sportowa)

Złoty medal ME. W maju poprawiła własny rekord świata (6,53).

15. Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol, Dominika Putto (kajakarstwo)

Mistrzostwo świata w K4 na 500 metrów. Tytuł mistrzyń Europy.

16. Wojciech Nowicki (lekkoatletyka)

Złoty medalista mistrzostw Europy i wicemistrz świata.

17. Mateusz Ponitka (koszykówka)

Czwarte miejsce podczas EuroBasketu.

18. Kamil Semeniuk (siatkówka)

Wicemistrzostwo świata. Tytuł najlepszego europejskiego siatkarza w minionym sezonie klubowym.

19. Pia Skrzyszowska (lekkoatletyka)

Złota medalistka ME biegu na 110 metrów przez płotki i srebrna medalistka w sztafecie 4×100 m.

20. Magdalena Stysiak (siatkówka)

Ćwierćfinał mistrzostw świata.

21. Adrianna Sułek (lekkoatletyka)

Wicemistrzyni Europy w hali i na stadionie w pięcio- i siedmioboju.

22. Iga Świątek (tenis)

Liderka światowego rankingu WTA, wygrała dwa turnieje wielkoszlemowe (French Open i US Open). Znakomita seria 37 zwycięstw z rzędu.  Do tego wygrała turnieje Qatar Open, Indian Wells Open, Miami Open, Stuttgart Open, Italian Open oraz San Diego Open.

23. Katarzyna Wasick (pływanie)

Wicemistrzyni świata i Europy na 50 metrów stylem dowolnym.

24. Katarzyna Zdziebło (lekkoatletyka)

Srebrna medalistka mistrzostw świata (chód na 20 km i 35 km). Drugie miejsce na podium mistrzostw Europy.