Tenis

Iga Świątek po raz trzeci wygrała French Open! To już jej czwarty wygrany turniej wielkoszlemowy.

Kort Philippe Chatrier gościł w finale kobiecego turnieju gry pojedynczej dwie zawodniczki: Igę Świątek i Karolinę Muchovą. Dla Polki był to trzeci finał tej imprezy w karierze, jak się okazało, wygrany.

Pierwszy set zakończył się w szybkim tempie, do którego na tym turnieju przyzwyczaiła nas już Polka. Świątek ekspresowo zamknęła go w 48 minutach stanem 6:2.

Drugi set był dłuższy i bardziej wyrównany. Karolinie Muchovej, mimo bycia przełamaną na 0:2, udało się doprowadzić do wyrównania 3:3. Duże zaskoczenie przyszło w gemie dziewiątym. Czeszka ponownie przełamała Polkę i doprowadziła do stanu 5:4. Muchova serwowała po trzeciego seta. Raszyniance udało się jednak zdobyć przełamanie powrotne na 5:5. Niestety, serwis Świątek w drugim secie był na słabym poziomie i w gemie jedenastym Czeszka już po raz trzeci przełamała Polkę, a następnie obroniła podanie, kończąc seta 7:5 na swoją korzyść.

Trzeci set zaczął się od utraty podania przez Świątek. Muchova wyszła po pierwszych parunastu minutach na 2:0. Kolejne trzy gemy padły jednak szczęśliwie łupem raszynianki. W siódmym gemie Polka znowu straciła podanie, Czeszka zaczęła prowadzić 4:3. Serwis w tym meczu nie należał z pewnością do mocnych stron u obu zawodniczek. Świątek ponownie „odłamała” rywalkę i doprowadziła do wyrównania. Trzeci set zdecydowanie można było nazwać koncertem przełamań. Paniom prościej było przełamać swoją rywalkę, niż obronić własne podanie. Warto wspomnieć, że w całym meczu było łącznie 12 przełamań! Ostatnie przełamanie należało na szczęście do Polki, która w dziesiątym gemie seta trzeciego zakończyła mecz stanem 6:2 5:7 6:4.

To już czwarty wygrany turniej wielkoszlemowy Igi Świątek. Tym samym, 22-letnia Polka zrównała się w tej statystyce z takimi zawodniczkami jak Naomi Osaka czy Kim Clijsters. Broniąc tytuł w Paryżu, Świątek ustanowiła przewagę około 900 punktów nad drugą w rankingu WTA Aryną Sabalenką.