W ostatnim meczu fazy grupowej Mistrzostw Europu U17 reprezentacja Polski stanęła do pojedynku z Włochami. To właśnie to spotkanie miało zadecydować czy polscy siatkarze awansują do najlepszej czwórki mistrzostw. Z racji porażki 3:0 wiemy już, że to nie będzie możliwe.

Wszystkie trzy sety nie wyszły po myśli Polaków. Już w pierwszym nasi siatkarze mocno odbiegali dyspozycją od rywali. Niezły wynik byli w stanie utrzymać tylko do połowy seta (11:13). Po tym Włosi odskoczyli na cztery oczka przewagi, a później zanotowali dziewięciopunktową serię przy serwisie Lorenzo Campi’ego. Polscy siatkarze nie byli w stanie przerwać zdobyczy punktowych swoich rywali, a kiedy im się to udało (dzięki Oskarowi Trawce) nie było już co ratować w tym secie. Polacy przegrali bardzo wysoko 15:25.

Nie lepiej było w drugim secie. Tym razem reprezentacja Polski jeszcze szybciej musiała gonić wynik niż było to w inaugurującej partii. Simone Bertoncello postraszył na zagrywce, a punkty w ataku dołożył Nicolo Garello oraz Gianluca Cremoni. Przewaga Włochów wynosiła już osiem punktów (17:9). Polacy próbowali zbliżyć się do rywali, ale nie wychodziło im to. Poderwać zespół do walki próbował Marcel Kiciński, Maciej Korona, czy Igor Nurkiewicz, ale były to tylko chwilowe zrywy. Końcowo nasi chłopcy przegrali 16:25 po ataku Nicolo Garello.

Trzeba przyznać, że trzeci set był tym najbardziej wyrównanym. Przez kilka pierwszych minut gra toczyła się punkt za punkt. Co więcej Polacy potrafili wyjść na dwupunktowe prowadzenie (10:8). Stało się to za sprawą dobrej postawy w polu serwisowym Oskara Trawki. Włosi odrobinę zwolnili tempo i nie grali już tak koncertowo jak w dwóch poprzednich partiach. Zaliczka polskich siatkarzy wzrosła do czterech punktów, ale nie trwało to zbyt długo. Przeciwnicy szybko wzięli się do nadrabiania strat i chwilę później prowadzili 16:14. Polacy jednak również nie mieli zamiaru poddać się w tym trzecim secie. Robili wszystko by jak najdłużej trzymać wynik i nie pozwolić oddalić się Włochom na więcej niż dwa oczka. To się długo udawało, ale w końcówce nasi siatkarze nie potrafili odpowiedzieć na punkty zdobywane przez Gianluca Cremoni’ego oraz Bryana Argilagosa, który zakończył tego seta wygraną 25:22 i w całym meczu 3:0.

Przegrana w ostatnim meczu grupowym eliminuje Polaków z dalszej rywalizacji w fazie play-off na Mistrzostwach Europy U17. Polscy siatkarze w grupie zajęli trzecią pozycję zdobywając piętnaście punktów.

Polska – Włochy 0:3 (15:25, 16:25, 22:25)

Polska: Igor Nurkiewicz, Patryk Dudek, Oskar Trawka, Jakub Szczurowski, Marcel Kiciński, Filip Falkowski, Jakub Olejniczak, Maksymilian Durski, Bartosz Chrzanowski, Wojciech Olejniczak, Maksymilian Łysoń, Maciej Korona, Maciej Chwalba, Krzysztof Pietruszewski.