Tour de Pologne

Jubileuszowa edycja Tour de Pologne rozpoczęła się w Poznaniu, gdzie wyścig powrócił po 16 latach. Start etapu zaplanowano z Placu Świętego Marka na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich o godzinie 12. Długość trasy wyniosła 183,7 kilometrów, a kolarze finiszowali na torze wyścigowym Automobil Klubu w Poznaniu, gdzie przejechali jedną rundę o długości 4 km.

Na trasie zaplanowano w sumie sześć premii. Trzy premie lotne Lotto zgarnął Patryk Stosz, premię górską i premię specjalną 95 lat Tour de Pologne zdobył Norbert Banaszek, a druga premia specjalna w Środzie Wielkopolskiej przypadła trzeciemu z Polaków, Kamilowi Małeckiemu.

Długi czas na trasie towarzyszył deszcz, jednak ucieczka w której brali udział wymienieni Polacy oraz Filippo Ridolfo pozostawała na czele. Niestety 55. kilometrów przed metą peleton zdołał ich doścignąć. Gdy kolarze osiągali 160-ty kilometr, przez metę przeszła nawałnica, przez co trzeba było po niej sprzątać i ustawiać dekorację po raz drugi. W tym czasie na czoło peletonu wysunęły się cztery grupy kolarzy. Pogoda 15. kilometrów przed metą uspokoiła się. Sześć kilometrów przed finiszem w peletonie nastąpiła poważna kraksa. Na szczęście dla kolarzy zarządzono neutralizację na wjeździe na tor przez co zawodnicy nie ponieśli strat w klasyfikacji generalnej.

Tuż przed 16:30 zawodnicy wjechali na tor. Do mety pozostało im zaledwie 4. kilometry. Faworytami stali się Olav Kooij z Jumbo-Visma i Michael Schwarzmann z Lotto Dstny. Po chwili doniesiono o kolejnej kraksie w peletonie (na niespełna 3 km. do mety). Półtora kilometra przed metą na prowadzenie wysunął się wspomniany Kooij, jednak ostatecznie pierwszy na mecie pojawił się nieoczekiwanie Tim Merlier z ekipy Soudal Quick-Step! Dopiero za nim pojawił się wymieniany Kooij, a trzecie miejsce zdobył Fernando Gaviria z Movistaru. Najlepiej z Polaków poradził sobie Maciej Paterski, a tuż za nim uplasował się Stanisław Aniołkowski.