fot: Polski-Sport.com / Piotr Cichowski

Warta Poznań wygrała z Górnikiem Zabrze 2-0 w pierwszym sobotnim spotkaniu 2. serii PKO Ekstraklasy. Optyczną przewagę przez większą część gry posiadali zabrzanie, lecz nie przełożyło się to na okazje do zdobycia gola. Niewiele ich mieli także poznaniacy, jednak byli dziś w Grodzisku Wielkopolskim skuteczni.

W pierwszym sobotnim meczu naprzeciw siebie stanęły ekipy poszukujące pierwszych punktów tego sezonu. Szkoleniowiec gości Jan Urban przygotował taktykę, mającą dać okazje podbramkowe w wyniku ataku pozycyjnego. Górnik przeważał w pierwszej części, jednak groźniej było pod bramką Bielicy. W 4. minucie zza pola karnego strzałem w krótki róg starał się zaskoczyć zabrskiego bramkarza Żurawski, lecz futbolówka została sparowana na rzut rożny. Kluczowa akcja pierwszej odsłony nastąpiła jednak równe pół godziny później. W pole karne gości popędził Savić, a szukając momentu oddania strzału został podcięty. Futbolówkę bardzo pewnie z 11 metrów uderzył Kajetan Szmyt i to wystarczyło, by Warta mogła zejść na przerwę z prowadzeniem.

Wynik meczu zdeterminował po zmianie stron  Górnika do podobnej gry jak w pierwszej części, jednakże na wzmożonej intensywności. Dobrze pokazywał się w polu karnym Lukoszek, szarżami zagrażał miejscowym Japończyk Yokota, lecz wciąż w polu karnym „Zielonych” brylowała gęsta ich defensywa. Jan Urban zmuszony był do przeprowadzania zmian. Sporo ożywienia na prawej flance wniósł zmieniony za Sekulicia Dadok. W 80. minucie groźnie mogło być po rzucie wolnym egzekwowanym przez Ennaliego. Niemiecki napastnik trafił jednak w mur, a mając szansę kilka sekund później na dobitkę strzelił wysoko nad poprzeczką. Piłkarze Dawida Szulczka wytrzymali taktycznie napór Górnika, by przy pierwszym w praktyce podejściu w pole karne rywali załatwić sprawę meczu. Kiełb zacentrował w 87. minucie z rzutu rożnego, głowę przyłożył kilka metrów przed bramką Mateusz Kupczak i było 2-0 dla Warty. W końcówce bliscy podwyższenia rezultatu byli Zrelak i Bartkowski, jednak piłka po ich uderzeniach ominęła świato bramki.