Jakub Walecki

Mistrzostwa Europy U20 w lekkoatletyce to już przeszłość. Polscy sportowcy ostatniego dnia zmagań nie zdobyli żadnego krążka. Mimo to kilku z nich odnotowało godne uwagi rezultaty.

Zaczniemy od skoku wzwyż, w którym reprezentował nas Jakub Wałecki. Polski skoczek był o krok o medalu bijąc swój rekord życiowy. Od wczoraj wynosi on 2,15 m. Gdyby nie fakt, że Wałecki ustanowił go w trzeciej próbie, a jego czterech rywali pokonało poprzeczkę w pierwszych/drugich skokach to Polak miałby brązowy medal. A tak zakończył rywalizację na piątej lokacie.

Na 3000. metrów z przeszkodami mieliśmy dwóch polskich reprezentantów: Krzysztofa Zielińskiego i Adama Bajorskiego. Pierwszy z nich zajął siódme miejsce, a drugi jedenaste. Dla Zielińskiego czas 9:02,6 był najlepszym w karierze.

W biegu na 5000. metrów wystartowały Aleksandra Szulska (dziewiąta pozycja) oraz Julianna Multan (piętnasta lokata).

Biegu na 400. metrów przez płotki nie ukończyła Wiktoria Gadajska, a Artur Brzeziński w dziesięcioboju został sklasyfikowany na dwudziestej pierwszej pozycji (7084 pkt). Mimo, że miejsce na to nie wskazuje to Polak uzyskiwał jedne z lepszych w życiu rezultatów w poszczególnych konkurencjach.

Nie powiodły się występy polskich sztafet, na które polscy kibice bardzo liczyli w kontekście medali. W sztafecie 4×100. metrów pobiegły z pierwszego toru: Ewa Piaszczyńska, Oliwia Zimoląg, Maja Łyskowska i Paulina Kubis. Panie uzyskały czas 45,51, który pozwolił na piąte miejsce. Jako czwarci do mety dobiegli panowie. Niestety Michał Gorzkowicz, Dawid Grząka, Cezary Łazowy i Sebastian Libura zostali zdyskwalifikowani za przekroczenie strefy zmian. Pomóc im nie mógł Marek Zakrzewski, który nabawił się delikatnego urazu. Nie lepiej było w sztafetach długich. Tam jako piąte finiszowały Dominika Duraj, Lena Pajęcka, Milena Tramm i Anastazja Kuś, a jako szóści na metę wpadli Michał Kijewski, Szymon Mikołajczak, Adrian Wójciak i Maksymilian Szwed.

Polska reprezentacja kończy Mistrzostwa Europy U20 w Jerozolimie z pięcioma medalami: dwoma złotymi, dwoma srebrnymi oraz jednym brązowym. To wystarczyło do ósmej lokaty w klasyfikacji medalowej tej imprezy.