Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki fot. Sailing Energy

Piotr Cichocki triumfował jako mistrz świata, a Olga Górnaś-Grudzień zdobyła srebro w żeglarskiej klasie Hansa 303. Wyjątkowe regaty dla żeglarzy z niepełnosprawnościami odbyły się nad jeziorem Braassemermeer koło Hagi, w ramach Mistrzostw Świata World Sailing. Polska drużyna zdobyła również Puchar Narodów za najlepszy wynik drużynowy.

Piotr Cichocki, wielokrotny medalista mistrzostw świata, po raz kolejny stanął na podium. Tym razem rywalizacja była jeszcze bardziej prestiżowa, ponieważ mistrzostwa dla żeglarzy z niepełnosprawnościami współistniały z Mistrzostwami Świata World Sailing, kluczowym wydarzeniem dla żeglarstwa olimpijskiego, które odbywa się co cztery lata.

Cichocki dominował w rywalizacji, wygrywając siedem z dziesięciu wyścigów i zdobywając złoty medal przed zakończeniem zawodów. Olga Górnaś-Grudzień stoczyła zaciętą walkę o srebro, ścigając się z doświadczoną Elizabeth Betsy Alison. W decydującym wyścigu, mimo protestu rywalki na starcie, Olga wykazała się determinacją i zajęła drugie miejsce.

Wydarzenie to może stać się inspiracją również dla młodszych zawodników. Polska załoga Staniul/Sztorch zajęła 16. miejsce w klasie 49er Boys, a Adam Głogowski i Maciej Krusiec 52. w innej kategorii.

Warto zaznaczyć, że warunki pogodowe były wyzwaniem, z opóźnieniem wyścigów ze względu na słaby wiatr. Pomimo to, zawodnicy pokazali swoje umiejętności w zmieniających się warunkach.

Inni reprezentanci Polski również osiągali dobre wyniki. Maks Żakowski, ambasador PGE Sailing Team Poland, utrzymuje się na 6. miejscu w klasie Formuła Kite. Magdalena Woyciechowska plasuje się w pierwszej dziesiątce w tej samej klasie. W klasie 49er FX, reprezentantki PGE Sailing Team Poland zajmują 22. pozycję, a Agata Barwińska jest na 19. miejscu w klasie ILCA 6.