Marcin Zieliński - mistrz świata w Formule 500 (fot. Michał Krzyżaniak).

Marcin Zieliński (H2O Szczecin) zdobył tytuł motorowodnego mistrza świata w Formule 500. Ostatnia z eliminacji, mająca odbyć się w Cremonie (Włochy) została odwołana z powodu fatalnego stanu wody na rzece Pad.

Nasz motorowodniak był liderem po wcześniejszych zawodach rozgrywanych w Jedovnicach, Żninie, Boretto i Bad Saarow. Przed zaplanowanymi na ten weekend wyścigami w Cremonie miał 6 punktów przewagi nad zajmującym drugie miejsce Estończykiem Erko Aabramsem – obrońcą tytułu.

Aby obronić pierwszą pozycję w mistrzostwach świata w przypadku zwycięstwa Aabramsa, Zieliński musiał zająć co najmniej trzecie miejsce.

Dotrzymana obietnica

– Cały tydzień pracowaliśmy przy łodzi i jesteśmy gotowi do walki, jednak proszę Was, abyście nie rozdawali medali przed wyścigiem – poinformował przed wyjazdem do Włoch Marcin ZielińskiZrobimy wszystko, aby w niedzielę cieszyć się ze złota.

Aktualny mistrz Europy słowa dotrzymał, bo już na miejscu okazało się, że szanse na przeprowadzenie zawodów maleją z każdą godziną. Po ulewnych deszczach podniósł się poziom wody w Padzie, a do tego przez odcinek, na którym miała zostać ustawiona trasa, z nurtem rzeki przepływały gałęzie, ogromne kłody i inne przedmioty zagrażające bezpieczeństwu zawodników.

Warunki na rzece Pad nie pozostawiały złudzeń – ściganie narażałoby życie i zdrowie zawodników.

W sobotę około godziny 13:00 podano oficjalny komunikat, że tego dnia ścigania nie będzie, bo nie jest możliwe nawet ustawienie boji wyznaczających trasę. Włoscy organizatorzy liczyli, że sytuacja poprawi się w niedzielę. Tak się jednak nie stało i podobnie jak przed rokiem zawody trzeba było odwołać, a wyniki w mistrzostwach świata Formuły 500 utrzymać po rozegranych czterech eliminacjach. Wicemistrzem został zatem Erko Aabrams, natomiast brąz przypadł Słowakowi Marianowi Jungowi.

Drugi z reprezentantów Polski Cezary Strumnik (Przygoda Chodzież) uczestniczył w tylko dwóch eliminacjach i sklasyfikowany został na dziesiątym miejscu.

Tylko dwóch z Polski

Tym samym Marcin Zieliński po raz pierwszy w karierze zdobył tytuł mistrza świata i jest pierwszym polskim motorowodniakiem, który wygrał czempionat Formuły 500 rozgrywany na obowiązujących aktualnie zasadach. Wcześniej, w 1996 roku w Auronzo tytuł mistrzowski wywalczył Tadeusz Haręza (Team Haręza Żnin). Wtedy jednak o medalach decydowały jedne zawody złożone z czterech wyścigów. Od 2003 roku mistrzostwa świata rozgrywane są systemem kilku eliminacji, w większości podczas cyklu Hydro GP.

Przypomnijmy, że w tym roku szczecinianin zdobył już mistrzostwo Europy Formuły 500 podczas zawodów w Trzciance, wcześniej mistrzostwa te wygrał również w 2019 roku w Bad Saarow. W swoim dorobku ma też dwa tytuły mistrza Europy w Formule 700 (2018 i 2019).