Sebastian Kęciński Marcin Zieliński

Marcin Zieliński (H2O Szczecin) wygrał w Bad Saarow (Niemcy) czwartą eliminację motorowodnych mistrzostw świata Formuły 500. Dzięki temu sukcesowi umocnił się na czele klasyfikacji generalnej.

Zawody w Bad Saarow były przedostatnią eliminacją mistrzostw świata Formuły 500 w tym sezonie. Liderem klasyfikacji był Marcin Zieliński (H2O Szczecin), który o 3 punkty wyprzedzał broniącego tytułu mistrzowskiego Erko Aabramsa (Estonia).

Piątkowe kwalifikacje czasowe wygrał Estończyk uzyskując wynik 0,87 sekundy lepszy od Zielińskiego. W tej również kolejności dwaj główni faworyci ukończyli pierwszy bieg. Po nieco gorszym starcie Polak musiał gonić rywala, za którego zdołał się wcisnąć Robert Hencz (Słowacja). Bardzo dobra jazda Słowaka na niewiele się zdała, bo na drugim okrążeniu sprzęt uległ awarii i nie było szans na kontynuację jazdy. Od tej chwili Aabramsa zaczął mocno naciskać Zieliński, który z każdym odcinkiem trasy odrabiał straty. Do wyjścia na prowadzenie zabrakło dystansu. Aktualny mistrz świata przeciął linię mety 2,51 sekundy przed Polakiem.

Po wyścigu Marcin Zieliński złożył protest na zajeżdżanie drogi przez rywala tuż po starcie, na pierwszej prostej, ale został on odrzucony przez komisję sędziowską.

Sobotnia wojna i końcowy sukces

Drugi wyścig, rozgrywany w sobotni poranek, był popisową jazdą obu znakomitych motorowodniaków. Ponownie od startu prowadził Aabrams, od połowy dystansu swą pogoń rozpoczął Zieliński. Był moment, kiedy wydawało się, że nasz pilot „połknie” rywala, ale wówczas niebezpiecznie uniósł się dziób jego łodzi i ratując się przed wywrotką musiał zwolnić. Kontynuował jednak pościg do ostatnich metrów, ale podobnie jak w pierwszej gonitwie zabrakło dystansu. Strata do zwycięzcy wyniosła tym razem 0,91 sekundy.

Trzeci i ostatni wyścig pozwolił Marcinowi nadrobić wszystko to, co dość pechowo stracił w dwóch poprzednich. Tym razem pech dosięgnął Estończyka, który nie ukończył biegu i nie został w nim sklasyfikowany. Wygrana Polaka sprawiła, że w końcowym rozrachunku Zieliński uzyskał o 200 punktów więcej niż Aabrams i po raz pierwszy w sezonie wygrał eliminację MŚ Formuły 500. W trzech poprzednich zajmował zawsze drugie miejsce. Trzecie miejsce wywalczył zwycięzca poprzedniej eliminacji w Boretto, Słowak Marian Jung.

Milen Marinov (Bułgaria) – 0

Do zakończenia mistrzostw świata Formuły 500 pozostała jeszcze jedna eliminacja. Odbędzie się już za tydzień (22-24 września) w Cremonie we Włoszech.

W F-250 bez medali

Bez medalu kończą sezon polscy motorowodniacy rywalizujący w Formule 125. W Bad Saarow bardzo dobrze spisał się Sebastian Kęciński (KSMiM Trzcianka), który zajął trzecie miejsce. To było jednak za mało do stanięcia na podium całego cyklu. Najbliżej medalu był weteran polskiej kadry 75-letni Henryk Synoracki (Poznański Klub Morski). Sklasyfikowany został na czwartym miejscu ze stratą 4 punktów do brązowego medalisty.

Zwycięzcą zawodów został Luca Finotti (Włochy) i tym samym przypieczętował zdobycie złotego medalu. Wicemistrzem globu został ubiegłoroczny mistrz Joonas Lember (Estonia), natomiast brązowym medalistą Mattia Calzolari (Włochy). Sebastian Kęciński ukończył mistrzostwa na szóstym, a Michał Kausa (Baszta Żnin) na ósmym miejscu.