źródło: İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü fanpage

Miniony weekend w wykonaniu Polaków trudno zaliczyć do wybitnie udanych aczkolwiek było kilka pozytywnych moemntów. Krzysztof Piątek zdołał wpisać się na listę strzelców. Jak asystować przy bramce przypomniał sobie także Sebastian Szymański. Wydaje się jednak, że najistotniejszym jednak wydarzeniem były pierwsze minuty gry Jakuba Modera po powrocie po kontuzji.

Jakub Moder zameldował sie na murawie a jego Brighton pokonuje Nottingham Forest

Chyba nie ma w Polsce kibica, który nie wyczekiwał widoku Jakuba Modera biegającego po boisku w oficjalnym meczu. Stało się to w sobotę. Polak pojawił się na placu gry w 78. ,inucie, zmieniając Evana Fergusona. Jego zespół, Brighton pokonał Nottingham Forest 3:2 choć od 3. minuty przegrywał po bramce Anthony’ego Elangi. W 26. minucie wyrównał wspomniany wcześniej Evan Ferguson a w doliczonym czasie gry gościom prowadzenie dał Joao Pedro. Ten sam zawodnik podwyższył prowadzenie na pół godziny przed końcem meczu.  W 76. minucie sygnał do walki dał Morgan Gibbs- White ale to było wszystko na co było stać „Tricky Trees” w tym meczu.

Moder wchodzi na boisko

Premier League – 13. Kolejka
Nottingham Forest – Brighton & Hove Albion 2:3 (1:2)
Elanga 3’, Gibbs White 76’ – Ferguson 26’ , Joao Pedro 45+4’, 58’

Skromna wygrana Arsenalu. Jakub Kiwior bez gry

Podopieczni Mikela Artety wykorzystali podział punktów w starciu Manchesteru City z Liverpoolem (1:1) skromnie 1:0 pokonująć Brentford, wskoczyli na pozycję lidera. Zwycięstwo „Kanonierom” zapewnił w 89. Minucie Kai Havertz. Jakub Kiwior cały mecz spędxił na ławce rezerwowych.

Premier League – 13. kolejka
Brentford FC – Arsenal Londyn 0:1 (0:0)
Havertz 89’

Tylko remis Barcelony z Rayo vallecano. Cały mecz Roberta Lewandowskiego

Campo de Futbol de Vallecas bywa małog gościnny dla wyżej notowanych ekip. W miniony weekend przekonała się o tym „Duma Katalonii”. Druzyna Roberta Lewandowskiego tylko zremisowała 1:1 z drużyną Rayo. W 39’ minucie gospodarzy na prowadzenie wyprowadził Unai Lopez. Wynik 1:0 utrzymywał się aż do 82 minuty. Wtedy to samobójcze trafienie zaliczył Florian Lejeune i ustaliłwynik meczu. Robert Lewandowski zagrał cały mecz.

La Liga – 14. kolejka
Rayo Vallecano – FC Barcelona 1:1 (1:0)
Lopez 39’ – Lejeune (sam.) 82’

Salernitana pokonuje Lazio. Grał Mateusz Łęgowski

W trzynastej kolejce Serie A drużyna z Salerno podejmowala ekipę rzymskiego Lazio. Podopieczni Filippo Inzaghiego pokonali rzymian 2:1. Dla gospodarzy trafili Grigoris Kastanos i Antonio Candreva. Dla gości ze stolicy trafił Ciro Immobile. Mateusz Łęgowski pojawil się na boisku w 61. minucie zmieniając Emila Bohinena.

Serie A- 13. kolejka
Salernitana – Lazio Rzym 2:1 (0:1)
Kastanos 55’, Candreva 66’ – Immobile 43’

Trudna przeprawa Napoli w Bergamo. Grał Piotr Zieliński

W korespondencyjnym pojedynku pomiędzy mistrzami Włoch a Atalantą Bergamo lepsi okazali się podopieczni Waltera Mazzariego wygrywając 2:1. Na minute przed przerwą prowadzenie neapolitańczykom dał Khvicha Kvaratskhelia. Zaledwie dziewięć minut po zmianie stron wyrównał Ademola Lookman. Wynik 1:1 utrzymywał się do 79. minuty. Wtedy to rezerwowy Elif Elmas po zagraniu Victoria Osimhena pokonał Marco Carnesecchiego. Piotr Zieliński wystąpił od pierwszej minuty a plac gry opuścił w minucie 78. kiedy to został zmieniony przez Jensa Cajuste.

Atalanta Bergamo – SSC Napoli 1:2 (0:1)
Lookman 53’ – Kvaratskhelia 44’, Elmas 79’

Lens ogrywa Clermont. Cały mecz Przemysława Frankowskiego

Drużyna ze Stade Bollaert-Delelis wybrała się do Clermont na pojedynek z aktualnie przedostatnia drużyną Ligue 1. Spotkanie obfitowało w sporą ilośc fauli, czego dowodem są aż trzy czerwone kartki pokazane jeszcze w pierwszej połowie z czego dwie dla zawodników drużyny gospodarzy. Bramki w tym meczu strzelali tylko goście. W 11. minucie Elye Wahi otworzył wynik spotkania (napastnik Lens pod koniec pierwszej połowy otrzymał czerwona kartkę). Po zmianie stron po bramce dołożyli Adrien Thomasson i Wesley Said. Frankowski wybiegł na murawę w wyjściowej jedenastce i opuścił ją wraz z ostatnim gwizdkiem sędziego.

Ligue 1- 13. kolejka
Clermont- Foot – RC Lens 0:3 (0:1)
Wahi 11’ , Thomasson 50’, Said 82’

Pewne zwycięstwo Sturmu Graz. Grał Szymon Włodarczyk

Wicelider austriackiej Bundesligi bez problemów poradził sobie z zamykającą stawkę ekipą Austrii Lustenau. Gospodarze po trafieniach Horvata i Prassa zwyciężyli 2:0. Włodarczyk zagrał od pierwszej minuty. W 71. minucie opuścił plac gry kiedy to został zmieniony przez Amady’ego Camarę

Bundesliga (Austria) – 15. kolejka
Sturm Graz – Austria Lustenau 2:0 (0:0)
Horvat 48’ , Prass 70’

Aston Villa nie zwalnia tempa. Czterdzieści pięć minut gry Matty’ego Casha

Drużyna Unaia Emery’ego ani myśli rezygnować ze statusu rewelacji sezonu Premier League. Wczoraj poradziła sobie z drużyną Tottenhamu Hotspur pokonując ich 2:1. „Spurs” prowadzli od 22. minuty po bramce Giovaniego Lo Celso ale jeszcze przed przerwą wyrównał Pau Torres. W 61. minucie gol dający zwycięstwo w tym meczu strzelił Ollie Watkins. Matty Cash wystąpił od pierwszej minuty a nieco po 20. minutach swojej gry, otrzymał żółtą kartkę za podcięcie rywala. Po przerwie nie pojawił się już na murawie.

Tottenham Hotspur – Aston Villa 1:2 (1:1)
Lo Celso 22’ – Torres 45+4’ , Watkins 61’

Remis Cagliari z Monzą. Mateusz Wieteska bez gry

Drużyna prowadzona przez Claudio Ranieriego nadal niebezpiecznie krąży w okolich miejsc „premiowanych” spadkiem do Serie B. W 13. kolejce zremisowała 1:1 z beniaminkiem z Monzy. Wynik meczu otworzyli gospodarze za sprawą celnego uderzenia Alberto Dosseny w 10. minucie. Wyrównał nieco ponad po pół godzinie gry Mirko Maric. Wieteska grę kolegów cały mecz obserwował z ławki rezerwowych.

Cagliari Calcio – AC Monza 1:1 (1:0)
Dossena 10” – Maric 61’

Grad bramek w Empoli. Cały mecz Bartosza Bereszyńskiego. Sebastian Walukiewicz bez minut

Wczoraj na Stadio Carlo Castellani w starciu Empoli z Sassuolo pilka aż siedem razy lądowała w siatce. Pierwszy gol padł już cztery minuty po pierwszym gwizdku sędziego, kiedy to zawdnik gospodarzy Francesco Caputo pokonał golkipera Sassuolo. Wynik meczu wyrówna Andrea Pinamonte, a dziesięć minut później Matheus Henrique dał gościom powadzenie. Miejscowi dążyli do wyrównania stanu meczu, czego finalnie dokonali w 30. minucie za sprawą Jacopo Fazziniego. Kolejne słowo należało jednak do ekipy Adrei Dionisiego. Skuteczną egzekucją rzutu karnego popisał się Domenico Berardi. Miejscowi znów musieli gonić wynik. W 86. Minucie Matias Vina samobójczym trafieniem wlał nadzieje w serca kibiców Empoli, że uda się jeszcze zgarnąć trzy punkty w tym starciu. W doliczonym czasie gry Vina zrehabilitował się za „swojaka” zaliczając asystę przy bramce na 3:4 autorstwa Domenico Berardiego. Bartosz Bereszyński rozegrał pełne spotkanie. Sebastian Walukiewicz nie pojawił się na boisku nawet na minutę.

Empoli – Sassuolo 3:4 (2:2)
Caputo 4’, Fazzini 30’, Vina 86’ (sam.) – Pinamonti 12’, Matheus Henrique 22’, Berardi 66’ 90+2’

AS Roma pokonuje Udinese. Nicola Zalewski tylko na ławce rezerwowych

Po dobrych występach w meczach rezeprezentacji Polski, Nicola Zalewski nie otrzmał od Jose Mournho szansy by swoją niewątpliwie dobrą dyspozycję pokazać także w ligowym pojedynku. Polak pojawił się na placu gry w 77. minucie zastępując Ricka Karsdorpa. Rzymianie już z Polakiem na placu gry zdobyli dwie bramki (trafiali kolejno Dybala i El Shaarawy) i pokonali Udinese 3:1. Pierwszą bramkę dla gospodarzy zdobył Gianluca Mancini a dla przyjezdnych trafił Florian Thauvin.

Serie A- 13. Kolejka
AS Roma – Udinese Calcio 3:1 (1:0)
Mancini 20’, Dybala 81’, El Shaarawy 90’- Thauvin 57’

Derby d’Italia na remis. Cały mecz Wojeciecha Szczęsnego. Grał Arkadiusz Milik

Arcyciekawie zapowiadające się starcie Juventusu z Interem zakończyło się podziałem punktów. Chwilę przed upłynięciem trzydziestu minut gry, Federico Chiesa dał prowadzenie gospodarzom. Na bramkę włoskiego atakującego odpowiedział w 37. minucie Lautaro Martinez. Wojciech Szczęsny niezmiennie od deski do deski zagrał także i w tym meczu. Arkadiusz Milik w 80’ minucie zastąpił strzelca bramki dla Juventusu, Chiesę.

Juventus Turyn- Inter Mediolan 1:1 (0:0)
Chiesa 27’- La. Martinez 33’

Remis Augsburga z Unionem Berlin. Kontuzja Roberta Gumnego

Były zawodnik poznańskiego Lecha już 23. Minucie musiał opuścić boiko. W fizycznym starciu z rywalem ucierpiał tak mocno, że nie był w stanie kontynuować gry. Zastąpił go Kevin Mbabu. Już bez Polaka na placu gry, jego drużyna FC Augsburg, wyszła na prowadzenie dzięki trafieniu Ermedina Demirovicia. Prowadzenie przyjezdnych utrzymywało się aż do 88. minuty. Gospodarzom jeden punkt w tym starciu uratował Kevin Volland.

Bundesliga- 12. Kolejka
1. FC Union Berlin – FC Augsburg 1:1 (0:1)
Volland 88’- Demirovic 39’

„Wilki” lepsze od RB Lipsk. Jakub Kamiński bez gry

Wyprawy do Wolfsburga z pewnością miło nie będą wspominać gracze z Lipska, którzy ulegli gospodarzom 1:2. Już w 9. minucie Jonas Wind dał prowadzenie podopiecznym Niko Kovaca, które utrzymali do końca pierwszej odsłony meczu. Niedługo po zmianie stron wyrównał Yussuf Poulsen ale ostateczne słowo należało do gospodarzy. W 66. minucie Rogerio zapewnił im tzy punkty. Jakub Kamiński cały mecz spędził na ławce rezerwowych.

Bundesliga- 12. kolejka
VfL Wolfsburg – RB Lipsk 2:1 (1:0)
Wind 9, Rogerio 66’ – Poulsen 52’

Werder Brema ulega liderowi. Dawid Kownacki znów tylko na ławce

Bayer Leverkusen jak walec rozjeżdża kolejnych rywali. Tym razem łatwo poradzili sobie z ekipą Werderu Brema wygrywając 3:0. Wynik meczu otworzył samobójczym trafieniem Oliver Deman a na 3. minuty przed końcem pierwszej połowy na tablicy widniał już wynik 0:2 (gol Jeremiego Frimponga). Trzecia bramka dla „Aptekarzy” padła w 71. minucie. Trafienie zaliczył Alex Grimaldo. Dawid Kownacki znów nie zagrał nawet minuty.

Bundesliga – 12. kolejka
Werder Brema – Bayer Leverkusen 0:3 (0:2)
Deman 9’ (sam.), Frimpong 42’ , Grimaldo 71’

Nicea pokonuje Touluse. Marcin Bułka znów z czystym kontem

Konia z rzędem temu, kto przed rozpoczęciem piłkarskich rozgrywek w Europie przewidywał, że nieznany szerszej publiczności Polski bramkarz będzie znajdował się na samym szczycie klasyfikacji bramkarzy z największą liczbą czystych kont, jeżeli weźmiemy pod uwagę pięć najsilniejszych lig w Europie. Dziesiąte czyste konto Bułka zaliczył we wczorajszym meczu z Toulouse. Jego koledzy z pola, tylko raz pokonali bramkarza drużyny z południowo- zachodniej Francji. W 54. minucie Teremas Moffi zamienił na gola podanie Morgana Sansona.

Ligue 1- 13. Kolejka
OGC Nice – Toulouse FC 1:0 (0:0)
Moffi 54’

Przełamanie Fenerbahce. Asysta Sebastiana Szymańskiego

Podopieczni Ismaila Kartala po porażce i remisie w końcu odnieśli zwycięstwo. A stało się to we wczorajszym pojedynku z zespołem Karagumruk. Cegiełkę to tego sukcesu dołożył Sebastian Szymański, asystując przy bramce Dusana Tadicia na 2:1 dla Fenerbahce. Ten sam zawodnik kilka minut wcześniej strzałem z rzutu karnego wyrównał stan meczu. Goscie prowadzili od 39. minuty za sprawą Kelesa Cana. Szymański otrzymał także czerwoną kartkę za zbyt agresywne wejście w rywala.

Asysta Szymańskiego

Super Lig- 13. Kolejka
Fenerbahce Stambuł – Karagumruk 2:1 (0:1)
Tadic 48’ (r.k), 58’ – Keles Can 39’

Basaksehir w końcu zwycięskie. Gol Krzysztofa Piątka

Drużyna ze Stambułu ostatnie ligowe zwyciestwo zanotowała 5 kolejek temu, kiedy to 2:0 zwycieżyła Gaziantep. W kolejnych meczach stołeczni przegrywali lub remisowali. Dzisiaj w starciu z Pendiksporem w końcu poznali smak zwycięstwa. Z tego faktu podwójnie moze nyc zadowlony Krzysztof Piatek, który ustalił wynik na 4:1. Wcześniej trafili Lucas Lima, Joao Figueiredo i Mehdi Abeid. Dla rywali bramkę zdobył Erencan Yardimci

Super Lig- 13. kolejka
Basaksehir – Pendikspor 4:1 (1:1)
Abeid 12′, Figueiredo 49′ , Lima 59′ , Piątek 63′ – Yardimci 36′

Gol Piątka

Bologna zwycięża Torino. Grali Łukasz Skorupski, Karol Linetty i Kacper Urbański

Na Stadio Renato Dall’Ara w Bolinii, gospodarze podejmowali drużynę Torino. Wyrównane spotkanie zakończyło się zwycięstwem 2:0 podopiecznych Thiago Motty. Najpierw 56. minucie trafił Giovanni Fabbian a w doliczonym czasie gry, wynik meczu ustalił Joshua Zirkzee. Dostępu do bramki gospodarzy niezmiennie bronił Łukasz Skorupski. Wreszcie swoje pierwsze minuty od dziewięciu (!) kolejek otrzymał Kacper Urbański. Były gracz Lechii Gdańsk zastąpił w 71. minucie Alexisa Saelemaekersa. Trener drużyny z Turynu desygnował do gry wyjściowej jedenastce Karola Linetty’ego. Polak w 39. minucie otrzymał żółtą kartkę a na boisku spędził 71. minut. Został zmieniony przez Gvidasa Gineitisa.

Bologna – Torino 2:0 (2:0)
Fabbian 56′ , Zirkzee 90+4′

Pozostali

Bartłomiej Drągowski (Spezia)- cały mecz z Sampdorią (2:1 dla Sampdorii),
Szymon Żurkowski (Sampdoria)- od 72. minuty na boisku,
Jan Bednarek (Southampton) – od pierwszej do ostatniej minuty w meczu z Huddersfield (1:1),
Michał Helik (Huddersfield)- 90 minut z Southampton,
Adrian Benedyczak (Parma)- do 78. minuty na boisku w meczu z Modeną (1:1),
Patryk Peda (SPAL) – cały mecz i gol w meczu z Ankoną (2:2)
Marcin Kamiński (Schalke 04) – cały mecz i gol w meczu z Dusseldorfem (5:3),
Kacper Kozłowski (Vitesse) – 64. minuty w starciu z Ajaxem Amsterdam (5:0),
Aleksander Buksa (Tirol)- od 71. minuty na boisku w spotkaniu z LASK (1:0),
Mariusz Stępiński, Karol Struski (obaj Aris) – Struski do 70. minuty na boisku. Mariusz Stępiński bez gry,
Tymoteusz Puchacz (Kaiserslautern) – od deski do deski w starciu z Kiel,
Michał Skóraś (Club Brugge)- pojawił się na boisku w doliczonym czasie gry w pojedynku z Leuven (1:0),
Marcin Kowalczyk (Brondby) – cały mecz na ławce w pojedynku z Lyngby (3:3),
Damian Szymański (AEK) – pełny mecz z Giannnina (1:0),
Karol Angielski (Atromitos)- od 67. minuty na murawie w meczu z Lamia (3:3),
Jakub Kałuziński, Adam Buksa (obaj Antalyaspor) – Kałuzinski pojawił się na boisku w 74. minucie. Buksa od pierwszej do ostatniej minuty na placu gry,